Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България.
"Целта на изложбата е да покаже най-емблематичния аспект от културата на войната – оръжията. Сред експонатите има изящно изработени мечове, саби и бойни ножове, както и техни части. Те обхващат период от 1200 години от VI в. до XVII в.
Сред акцентите на изложбата са едноръчен меч от района на с. Златар, община В. Преслав; сабя "български тип" от района на гр. Червен бряг; едноръчен меч с украсено острие от Преславска планина и дълъг меч от колекцията на НАИМ-БАН.
Изложбата дава поле за изява на множество от образците от фондовете на музеите, които се излагат за първи път, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. Методи Златков.
Бъдещ каталог ще покаже, че тези оръжия до голяма степен са чужди за България, т.е. са внос. Дали ще ги наречем византийски, дали ще ги наречем западноевропейски, но всъщност дори в Ранното средновековие ние имаме образци, които можем да наречем домашни, разказа Методи Златков.
Неслучайно, според него, са известни в литературата като "българските саби", защото реално те са разпространени само при нас и отчасти северно от нас, обяснява експертът. По думите му един меч тежи около килограм и половина. В повечето случаи дръжките на оръжията са дървени, често били покривани с кожа. Цялото разнообразие от оръжия в изложбата показва развитието им по нашите земи за този период, уточнява гостът.
Целия разговор на Ани Костова с Методи Златков от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Изложбата се осъществява в партньорство на НАИМ-БАН с 29 исторически и археологически музеи от цялата страна, които предоставят находки от своите фондове. Това са: НВИМ, НИМ, РИМ - Варна, РИМ - Велико Търново, РИМ - Видин, РИМ - Враца, РИМ - Добрич, РИМ - Монтана, РИМ - Пазарджик, РИМ - Перник, РИМ - Плевен, РВИМ - Плевен, РИМ - Русе, РИМ - Силистра, РИМ - Сливен, РИМ - Търговище, РИМ - Хасково, РИМ - Шумен, АМ - Преслав, НИАР Плиска, ИМ - Горна Оряховица, ИМ - Дългопол, ИМ - Етрополе, ИМ - Казанлък, ИМ - Панагюрище, ИМ - Попово, ИМ - Правец, ИМ - Чирпан.
Снимки – Ани Петрова, БНР
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg