Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Снимка: БГНЕС

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други.

Радостина Ценова"Атанасовското езеро среща своите предизвикателства. Това е място, където се добива сол, както знаете. Сега стои предизвикателството, че в северната част на езерото в момента не се добива сол и там водите са с нарушена циркулация, което създава известни затруднения и за част от обитателите. 

През годините ние, в рамките на проекта "Лагуната на живота", успяхме да ремонтираме три големи диги с обща дължина 6 километра. С тяхното функциониране се надяваме да се подобрят част от условията на живот за видовото разнообразие тук. 

Въпреки усилията ни да се осигури гравитачно преминаване на водата през друга част на басейните, все още има участъци, до които не достига вода, тъй като специално в северната част не функционират помпите. В резултат на климатичните промени и глобалното затопляне и тук условията се променят и ще има проблеми. 

Самото Атанасовско езеро е една много сложна система, която е зависима и от човека", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Радостина Ценова от Българска фондация "Биоразнообразие". Езерото, уточнява тя, е пряко свързано с Черно море чрез голям канал, опасващ цялото Атанасовско езеро, по който в единия край се осигурява чиста морска вода за него. От другия край, южният, допълва тя, се отвеждат прииждащите към езерото води. 

През септември 2024 година, уточнява Радостина Ценова, е приключил проекта "Лагуната на живота", по който фондация "Биоразнообразие" е работила, заедно с колегите си от Дружеството за защита на птиците и "Черноморски солници". Така че настоящата 2025 година поставя на изпитание нормалното функциониране на Атанасовско езеро. 

От фондацията разчитат държавата, в лицето на Министерството на околната среда и водите и на Регионалната инспекция по околна среда и води в Бургас, да влезе в ролята си на стопани на резерват "Атанасовско езеро", за да се осигури нормалното функциониране на екосистемата и живота в езерото.

Интервюто на Ани Костова с Радостина Ценова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

 Снимка – БГНЕС, личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10