Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други.
През годините ние, в рамките на проекта "Лагуната на живота", успяхме да ремонтираме три големи диги с обща дължина 6 километра. С тяхното функциониране се надяваме да се подобрят част от условията на живот за видовото разнообразие тук.
Въпреки усилията ни да се осигури гравитачно преминаване на водата през друга част на басейните, все още има участъци, до които не достига вода, тъй като специално в северната част не функционират помпите. В резултат на климатичните промени и глобалното затопляне и тук условията се променят и ще има проблеми.
През септември 2024 година, уточнява Радостина Ценова, е приключил проекта "Лагуната на живота", по който фондация "Биоразнообразие" е работила, заедно с колегите си от Дружеството за защита на птиците и "Черноморски солници". Така че настоящата 2025 година поставя на изпитание нормалното функциониране на Атанасовско езеро.
От фондацията разчитат държавата, в лицето на Министерството на околната среда и водите и на Регионалната инспекция по околна среда и води в Бургас, да влезе в ролята си на стопани на резерват "Атанасовско езеро", за да се осигури нормалното функциониране на екосистемата и живота в езерото.
Интервюто на Ани Костова с Радостина Ценова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg