Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста.
Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф. Йехуда Бауер (1926 - 2024).
За днешното събитие и за проф. Бауер – един от основателите на Международния алианс за възпоменание на Холокоста и пионер в изследванията на Холокоста, в "Нашият ден" разказва Димитър Михайлов, посланик за специални поръчения в дирекция ВПИК на МВнР.
Международният алианс за възпоминание на Холокоста включва в своята мрежа над 40 държави, ключови международни организации и водещи световни институции, специализирали се в преподаването и изследването на жертвите на Холокоста.
Михайлов изтъква, че България редовно отбелязва тази дата на институционално ниво и работи в рамките на четиригодишен Национален план за действие за борба с антисемитизма 2023 – 2027.
От 2018 година страната ни е пълноправен член на Международния алианс за възпоменание на Холокоста, а проф. Бауер е бил интелектуалният двигател на организацията, по думите на Михайлов.
"Проф. Йехуда Бауер не е просто един изследовател. Той е един от видните интелектуалци на нашето време с мащаба на Хана Аренд. Изследването му е многостранно и интердисциплинарно и има един огромен принос. Той развива няколко тези за това, че Холокостът е не само безпрецедентен, но и универсален – дава ни уроци за съвремието. Проф. Бауер има критичен поглед към природата на злото, почти като на Хана Аренд. Той развива тезата за отговорността – Холокостът не е едно обективизирано събитие, а събитие, което произтича от човешките действия, въпрос на избор. Той развива една критична теза за безучастността", разказва гостът.
Към Десетте Божи заповеди проф. Бауер присъединява още три – не бъди палач, не бъди жертва, не бъди безучастен.
Днешното събитие ще протече в два сегмента – политически и изследователски. В интензивната програма участие ще вземат редица дипломатически представители, посланикът на Израел, изследователи от Световния център за възпоменание на Холокоста "Яд Вашем", българските изследователи доц. Румяна Христиди и доц. Албена Танева и други представители на български и чуждестранни институции.
Повече за живота на проф. Бауер, както и за днешното възпоменателно събитие – чуйте в звуковия файл:
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg