С доц. Пламен Петков от Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме в "Нашият ден" за магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации", която в началото на годината получи сертификат от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Двугодишната магистърска програма Nuclear Technologies, Management, and Innovations се предлага съвместно от Физическия факултет и от Стопанския факултет на Алма Матер, а крайният срок за записване в нея е 31 януари.
Доц. Петков разказва за сложния и дълъг процес на акредитация от Международната академия по мениджмънт (INMA) на МААЕ. В рамките на пет години Софийският университет е изготвил учебен план, съобразен с определени изисквания, и е посрещнал две акредитационни комисии, които са оценили ресурсите на университета и възможностите за реализация на бъдещите магистри по програмата.
Учебният план включва обучение, както в научно, така и в стопанско и икономическо направление. Всеки студент трябва да бъде запознат с управлението на ядрен реактор – изграждане, процес на експлоатация, ядрена безопасност, извеждане от експлоатация, управление на радиоактивни отпадъци. Тази част от програмата е организирана от Физическия факултет, пояснява доц. Петков.
Стопанският факултет предоставя курсовете по законодателство в областта, управленчески опит, съвременни комуникационни средства, управляване на икономическата и стопанска част на ядрената енергетика.
Доц. Петков изтъква, че първите два семестъра вече за проведени с положителни резултати. Формата на обучение е задочна и платена, затова СУ се е обърнал към водещи индустриални партньори за съдействие за отпускането на стипендии за магистрите, както и за организиране на стажове. Засега писма са изпратени до Български енергиен холдинг и до АЕЦ "Козлодуй", допълва доцентът.
По думите на госта има търсене на специалисти в областта, защото ядрената енергия е изправена пред нови предизвикателства. На теория проблемът за безопасността е решен, но предстоят много дейности по въвеждането на най-новите средства за обезопасяването на ядрения отпадък.
Според доц. Петков подходът към науките трябва да стане по-интердисциплинарен, защото това е изискването на технологичното и научно развитие днес.
Повече за двугодишната магистърска програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" чуйте в звуковия файл:
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg