Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гала премиерата на "Не затваряй очи" – филм за надеждата и човешките ценности

| обновено на 28.01.25 в 13:12

На 28 януари 2025 г. София ще стане домакин на официалната премиера на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи". Лентата, създадена по едноименния роман на писателя Мартин Ралчевски, се откроява със своята дълбока духовна мисия – да докосне сърцата на зрителите и да насочи вниманието им към непреходните човешки ценности и надеждата.

Ралчевски, роден през 1974 г. в София, е богослов и писател с международно признание. Завършил Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалности богословие и география, той е работил като преподавател в Софийската семинария "Св. Йоан Рилски" и като асистент в Богословския факултет. След кратък период, в който участва като каскадьор в снимките на филма "Троя" (2003) в Мексико, Ралчевски се завръща в България и започва писателската си кариера с дебютната книга "Безкрайна нощ" (2008). Днес творчеството му е преведено на английски, немски и руски език, а самият той живее със семейството си в Англия.

В интервю за предаването "Нашият ден" по повод премиерата на филма "Не затваряй очи", Ралчевски разкрива своите лични духовни търсения и мотивацията зад творческата си работа:

"Аз съм от поколението, родено в безбожното време", споделя той. "Когато настъпиха демократичните промени в България, бях на 16 години. Закърмен съм с атеизъм, но още в началото на 90-а година открих вярата – Бог протегна ръка към мен. Не ние го откриваме, Той ни повиква. И директно попаднах там, където трябва да бъде човек – в Православната вяра и Църква."

Ралчевски разказва как вярата променя коренно посоката на живота му. Първоначално планирал да се посвети на архитектура или инженерство, но след като открива Бог, материалното губи значение за него. "Душата ми беше окрилена от вярата и исках единствено да продължа обучението си в Богословския факултет", споделя той.

Филмът "Не затваряй очи" е резултат на дългогодишния труд и отдаденост на Ралчевски към мисията да популяризира православните ценности. Сценарият е адаптиран от самия автор и успява да представи посланията на романа по въздействащ и модерен начин.

Творбата не само отбелязва нов етап в българското кино, но и отразява дълбоката вяра и стремеж на автора да вдъхнови хората да търсят смисъла на живота отвъд материалното.

Гала премиерата тази вечер в София обещава да бъде не просто културно събитие, но и повод за духовен размисъл и съпреживяване на история, посветена на вярата, надеждата и силата на човешкия дух.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39

Дискусия за съвременното визуално изкуство в галерия "Мисията"

Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..

публикувано на 31.03.25 в 13:24
Константин Илиевски

Маестро Илиевски: Всяка репетиция е ново откритие

В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..

обновено на 31.03.25 в 13:23

Занаята на линогравюрата

Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..

публикувано на 31.03.25 в 12:10

"Мръсно" на Боряна Пандова и 13-ото Международно фотобиенале "Фодар"

За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..

публикувано на 31.03.25 в 11:30