Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - гр. София. През 2008 г. печели конкурс за доцент по джаз пиано в Hochschule für Musik und Theater München – Университет за музика и сценични изкуства в Мюнхен, и там преподава до 2023 г. Наред с преподавателската работа, провежда и активна концертна дейност в Полша, Германия, Русия, Япония. Заедно с полски и немски музиканти утвърждава форматът на джаз триото като позволяващ свободно творческо и импровизационно разгръщане, онагледено в албумите The Conversations и Consolation.


В България се отдава и на усилена творческа дейност, в резултат на която представя изключително успешно своя "Концерт за джаз пиано и оркестър" заедно с Плевенска филхармония, както и музиката от "Картини от една изложба" на Модест Мусоргски в джаз аранжименти, изпълнени в трио състав от Константин Костов (пиано), Димитър Карамфилов (контрабас) и Христо Йоцов (барабани). И двата проекта получават своята студийна реализация, благодарение на записи, продуцирани от Българското национално радио.


Поводът за разговора в предаването "Джазисимо" по програма "Христо Ботев" с водещ Весела Морова е предстоящия на 31-ви януари 2025 г. симфоничен концерт на Държавна опера-Стара Загора под надслов "Порги и Бес" и "Рапсодия в синьо" – Джордж Гершуин. Диригент е Ивайло Кринчев, а Константин Костов е солист в "Рапсодия в синьо", като различното в това изпълнение ще бъде импровизациите в частите за соло пиано на рапсодията. Този по-джазов подход към иначе класическата творба на Гершуин досега е бил практикуван в България само от Милчо Левиев.

Константин Костов и Весела Морова
Константин Костов и Весела Морова

В предаването Константин Костов разказва повече за личната си музикална връзка с "Рапсодия в синьо", за първите си уроци по джаз, за менторите си, за дългия изпълнителски път и завръщането в България, както и дава своето виждане за общуването между класиката и джаза и за неговото вдъхновение да ги обединява с огромна доза въображение – в композиторската, аранжорската и изпълнителската си дейност.

В прикачените файлове чуйте двете части на интервюто на Весела Морова с Константин Костов.



Снимки - личен архив на Константин Костов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05