Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.
"Една от причините за написването на монографията е засилващото се антропогенно въздействие върху околната среда, което застрашава състоянието на биологичното разнообразие и предмет на опазване на защитените зони. Определено може да се каже, че обществото ни се нуждае от повишаване на екологичната култура. Това може да започне още на ниво предучилищно и училищно образование.
Екологичното право, като дисциплина, следва да бъде въведено с Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалност право и професионална квалификация юрист, като е задължително преподаване в юридическите факултети на страната."
Доц. Надежда Христова е категорична, че има слабости в Закона за биологичното разнообразие. При разглеждане на анализираната правна регламентация на принудителните административни мерки, които се прилагат за опазване на защитените зони, тя достига до извода, че Законът за биологичното разнообразие е незадоволително редактиран.
Има преповтаряна на разпоредби, неточности, неясноти, които затрудняват тълкуването му. Преобладават преустановителните принудителни административни мерки.
Липсва балансът във видовото им разнообразие, което не може да гарантира в необходимата степен опазването на защитените територии и предполага допълване на закона. Санкциите следва да бъдат актуализирани и да отговарят на икономическите условия в страната."
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимка – БСК и Издателски комплекс - УНСС
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..
Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg