Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

| обновено на 04.02.25 в 10:13
Снимка: pixabay

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора.

"2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на пазара. Беше различна от това, което виждахме през 2020, 2021 – периода след COVID. През 2024 г. видяхме едно чувствително нарастване на цените, от порядъка на 16% на годишна база и то на фона на затихваща инфлация, което не винаги е типично", обясни Владимиров.

Освен ръста на цените, броят на сделките също бележи значителен ръст. Според него 2024 г. вероятно ще се окаже рекордна по отношение на броя на сключените сделки. "Видяхме през 2024 продължаващ ръст на броя на сделките, след успокояването през 2023 г. Много е вероятно приключилата година да бъде рекордна по отношение на брой на сделките. Те ще бъдат около 95 000, ще видим данните в края на март. И това в условията на един чувствителен ръст на цените."

Еврозоната и нейното въздействие върху пазара

Една от темите, които предизвикват сериозни дискусии, е възможното влизане на България в еврозоната и отражението му върху пазара на недвижими имоти. Владимиров смята, че този процес може да доведе до краткосрочен ръст в търсенето, но не е задължително да повлияе на цените в дългосрочен план.

"Жилища при нас се купуват предимно за живеене. Отражението на евентуалното влизане в еврозоната има два погледа – на пазара на недвижими имоти влияние оказват неочакваните събития, влизането в еврозоната не е такова, но за него нямаме решение, което може да създаде ръст в търсенето за краткосрочен период. Много е трудно да се прецени дали влизането в еврозоната ще бъде този фактор, който ще доведе до спад на цените на жилищата."

Надценени ли са жилищата?

Според Владимиров за първи път от повече от десетилетие българският пазар показва тенденция към надценяване на жилищата. "За първи път, откакто имаме данни, над 10 години, нашият пазар показва склонност да надценява жилищата." Това означава, че цените могат да се окажат неустойчиви в дългосрочен план и че купувачите трябва да бъдат внимателни в избора си на инвестиция.

Какви са препоръките на доц. Мирослав Владимиров към купувачите - чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Атанас Буров" връчи годишните награди "Буров" за 2024 година

На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..

обновено на 04.02.25 в 11:44

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09
Илияна Тодорова, група

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..

обновено на 04.02.25 в 09:01

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Спасителната капсула на времето в изкуството на Стела Стефанова

На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..

обновено на 03.02.25 в 13:00