Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Росица Рачева:

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

Снимка: press.bas.bg

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с проблемите. – казва доц. д-р Росица Рачева, клиничен психологи специалист по превенция и лечение на зависимости в Института за изследване на населението и човека при БАН, автор на новото изследване "Личностни характеристика на зависимите към психоактивни вещества".

"Когато наблюдаваш зависимите, с които работиш, ти прави впечатление, че има определени личностни характеристики и исках да проверя научно тази хипотеза. Едната група характеристики включва хората, които показват стреса с поведението си – те са агресивни, импулсивни, имат антисоциално поведение, другата група хора са по-затворени, при тях доминират тревожност, депресивност, ниска самооценка." – разказва доц. д-р Росица Рачева.

Според нея това познание може да се използва за целите на превенцията и рехабилитацията. "Когато се работи с деца с проблемно поведение, това може да бъде добра превенция. Ако те бъдат научени на алтернативата, може би никога няма да посегнат към наркотиците."

"На теория авторитетния родителски стил би бил най-полезен в превенцията. – добавя доц. д-р Росица Рачева – Родителят да поставя ясни граници, да бъде авторитет за детето си, да е твърд за важните неща и в същото време да бъде обгрижващ, да бъде там и да чува неговия зов за помощ и за посока."

Чуйте доц. д-р Росица Рачева в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35
Посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия

В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..

публикувано на 09.05.25 в 16:00
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда?

Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...

публикувано на 09.05.25 в 14:35