Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.  Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина Кулева говорим за Генчо Стоев, паметта и забравата.

Деян Енев разказва лични спомени от срещите си с Генчо Стоев, припомня неговото обособено място и поведение. Пламен Антов разсъждава върху еволюцията на възгледите за историческите ни събития, свързана с все по голямо усложняване на човешкото поведение в тях. Евдокия Борисова говори за литературната памет, и за нейното изтъняване, припомня ни имена на наши автори като Вера Мутафчиева, Севда Костова, Антон Дончев и др.  Включването на Божидар Грозев е свързано с един от последните спомени за живия Генчо Стоев, и инцидента на писателя в Харманли през 2002 г., когато той претърпява здравна злополука по време на опита си да получи ловни права в родния си град. Грозев разказва за "тристранния" спомен за случая, излязъл тогава в местния вестник,  и разказите на Валери Начев, Георги Николов и самия Грозев за станалото. По повод паметта се включва и Валентина Кулева, която разказва за рецепцията на Генчо Стоев и други наши недостатъчно осветени от днешното ни литературознание автори. Участниците припомнят и биографията на Генчо Стоев, заради ремсова активност получил смъртна присъда през 1943 г., но по късно оказал се не особено удобен по време на Вълко Червенков, и изпаднал в "литературна безтегловност" за цяло десетилетие.

Предаването можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27