Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.  Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина Кулева говорим за Генчо Стоев, паметта и забравата.

Деян Енев разказва лични спомени от срещите си с Генчо Стоев, припомня неговото обособено място и поведение. Пламен Антов разсъждава върху еволюцията на възгледите за историческите ни събития, свързана с все по голямо усложняване на човешкото поведение в тях. Евдокия Борисова говори за литературната памет, и за нейното изтъняване, припомня ни имена на наши автори като Вера Мутафчиева, Севда Костова, Антон Дончев и др.  Включването на Божидар Грозев е свързано с един от последните спомени за живия Генчо Стоев, и инцидента на писателя в Харманли през 2002 г., когато той претърпява здравна злополука по време на опита си да получи ловни права в родния си град. Грозев разказва за "тристранния" спомен за случая, излязъл тогава в местния вестник,  и разказите на Валери Начев, Георги Николов и самия Грозев за станалото. По повод паметта се включва и Валентина Кулева, която разказва за рецепцията на Генчо Стоев и други наши недостатъчно осветени от днешното ни литературознание автори. Участниците припомнят и биографията на Генчо Стоев, заради ремсова активност получил смъртна присъда през 1943 г., но по късно оказал се не особено удобен по време на Вълко Червенков, и изпаднал в "литературна безтегловност" за цяло десетилетие.

Предаването можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Хоботът на слона има над 1000 мускула

Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Какво наричаме "магично"? Петър Желязков за илюзиите на ума

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..

обновено на 13.05.25 в 13:02
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23