Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционният концерт-подарък от "Аларма" тази година е на 6 февруари

В музикалното събитие в четвъртък вечер в зала "Сингълс" на НДК ще се включат японският музикат Шинго Масуда (канун), перкусионистите Георги Ангелов и Мосю Трините (Португалия) и контрабасистът Васил Хаджигрудев

Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден, както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А тази година и на четиримата им предстоят още участия на "Аларма" – в различни конфигурации и градове.

Програмата ще започне в 21.00 ч. и включва авторски концерт на японския музикант Шинго Масуда (канун), за първи път на българска сцена в трио Васил Хаджигрудев – контрабас, Георги Ангелов – перкисии и Monsieur Trinitе́ (Мосю Трините́, с рождено име Франсишку да Триндаде) – перкусии (Португалия), както и предпарти (от 19.00 до 21.00) и афтърпарти (след 23.00 ч.) с тематична музика от "Аларма Пънк Джаз 2025", селекция на водещия Цветан Цветанов.

Шинго Масуда е професионален изпълнител на канун (ориенталска цитра) и композитор, роден в Япония и живеещ в Берлин, Германия. Канунът е арабски струнен инструмент, който произхожда от старата египетска арфа. Смята се, че е бил изобретен от иранския учен и философ Фараби (870-950).
В началото Масуда свири на пиано и учи западноевропейска класическа музика, а от 2009г. насам се концентрира основно върху кануна, изучавайки различни техники на свирене в Египет, Тунис, Турция и Гърция, България.

В собствените си композиции използва елементи от модалната музика. В музикалния език, разработен от Шинго Масуда, близкоизточните и средиземноморските традиции си дават среща с джаза, класиката, експерименталната музика и дори музиката от Далечния Изток. В пиесите си той преоткрива дълбочината на традиционната музика, но търси и нови и експериментални пътища към нея. Освен на канун Шинго Масуда свири на кавал, дарбука и различни други близкоизточни перкусии.

Масуда концертира и със своето трио "Japal" по цял свят и преподава канун и музикална теория. В момента той работи като композитор по филм на режисьорката Елица Петкова, който е българско-германска копродукция.

Васил Хаджигрудев и Георги Ангелов свирят заедно в единственото по рода си у нас трио за свободно импровизиран джаз Space Trio. С него са участвали и на различни събтия на "Аларма Пънк Джаз" през годините – заедно с Борис Ковач, Масахико Сато и др. Дебютният им албум е издаден от един от ключовите лейбъли за фрий джаз и съвременна импровизиране музика в Европа – Creative Sources.

Мосю Трините e един от легендарните перкусионисти на португалската фрий джаз сцена вече няколко десетилетия. Можете да откриете негова музика в редица албуми, издадени както в Португалия (често в различни формации на Ернесто Родригес), така и в Бразилия.

Първо на сцената ще излезе триото, после Шинго Масуда, а накрая се очаква четиримата да направят колективна импровизация. Ще се предлагат и ограничено количество билети на "цени за приятели" за някои от следващите концерти на "Аларма", първите от които (двата на Басеку Куяте и Ами Сако от Мали) са още на следващия и по-следващия ден – 7 и 8 февруари.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

The Beethoven Project – зимната изненада на фестивал Allegra

След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...

публикувано на 06.02.25 в 08:50

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43