Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве.
Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме върху анатомичните промени, които настъпват при смяната на пола, отговорихме на въпросите защо се раждат деца-хермафродити и какви са обществените нагласи към различните?
Акад. Овчаров е анатом по специалност, бивш ректор на Медицинския университет в София и изявен учен, дълги години посветил на различията в мозъка и междинните състояния при двата пола. Например, в поведението, зависимо от пола, той открива разлики в детските игри, в когнитивните способности, пространствената ориентация, точността на уцелването и математическите способности. "Различия, формирани от праисторически времена" – твърди ученият.
"Мъжете са били ловци, което изисква дълги преходи, добра пространствена ориентация, бързи животоспасяващи реакции и добър мерник. Жените са оставали в местата за живеене, грижили са се за децата и възрастните, общували са и са добили добри речови умения" – подчерта акад. Вл. Овчаров. И обобщи: "Несъмнено това е довело до полово специфични различия и свързвания между нервните клетки и формирането на различни невронални вериги и мрежи."
Дискусията в поредното издание "За здравето" акцентира основно върху физиологичните и анатомични промени, свързани с пола и неговата промяна, но отделихме време и за психиката и специфичните емоционални прояви. С коментар в разговора се включи и психиатърът д-р Фани Цуракова. Тя подчерта, че тези проблеми дълги години са били неглижирани, оставали някак си встрани от вниманието на психиатрите. "Литературата и киното засилиха интереса към тези проблеми и отключиха диалога по темата. Пример – книгата и филма "Полет над кукувиче гнездо", обобщи д-р Цуракова.
Цялата съботна среща в ефира на програма "Христо Ботев" премина в дух на толерантност към различията и различните и с финалния съвет на нашите гости: бъдете такива, каквито ви е създал Господ, но помнете, че винаги имате право и на друг избор!
Следващото издание "За здравето" отново ще изведе на "гребена на вълната" значими теми в дерматологията: зимни алергии, въздействие на мръсния въздух върху кожата, татуировки, ботокс?! Гост – доцент Жана Казанджиева, завеждащ клиника в Александровска болница.
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg