Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените новатори на България:

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки

Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е първата ядлива чаша в света, която решава проблема с пластмасовите чаши за кафе и с картонените, които са с пластмасово фолио и не могат да се рециклират.

Съставките са здравословни и в тях няма нищо специфично (трици, брашно, мая), споделя в "Нашият ден" Бондоков.

Чашките са създадени с основната цел да задържат горещи напитки като кафе, чай, горещ шоколад, като в рамките на един час чашката остава хрупкава, но може да задържи течност до 12 часа.

Вкусът не е прекалено сладък, за да не повлиява вкуса на самата напитка.

Чашките са здравословни, но не са безглутенови, подчертава Бондоков.

В индустрията на ядливите прибори чашките са най-трудни за производство, защото е необходимо консистенцията да е вкусна, да задържа напитката и същевременно да изглежда добре.

Бондоков споделя каква е била личната му мотивация да стартира този бизнес: "Всеки един бизнес, според мен, може да има кауза. Тук каузата е много силна. Опитваме се да се борим с един огромен и много тежък проблем – замърсяването от еднократни пластмасови прибори. Моята лична мотивация е да работя с каузи, които оставят нещо зад себе си."

По думите на Бондоков отношението на бизнеса към подобен тип зелени алтернативи е болна тема. Осъзнаването на необходимостта от промяна се случва по-скоро на PR ниво.

"Предизвикателството е намирането на правилни партньори. Трудно се намират компании, които прегръщат идеята на практическо ниво", заявява гостът.

Другото голямо предизвикателство е логистиката, тъй като Близкият изток е един от най-силните пазари за разпространение на продукта.

В края на разговора Бондоков казва, че компанията разработва концепции и за други ядливи прибори, като целта е да се наложи във FoodTech бизнеса.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04
Митаря и фарисея

Притчата за митаря и фарисея

Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..

публикувано на 09.02.25 в 09:25