"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов в деня, когато актьорът, режисьор и театрален педагог щеше да навърши 78 години.
В "Нашият ден" разговаряме с Розита Еленова, съпруга на Димитър Еленов, часове преди събитието в книжарницата на ул. "Иван Вазов" № 36, посветено на актьора, оставил трайна следа в сърцата на поколения български артисти и театрални зрители.
По време на събитието (от 14 ч. до 18 ч.) ще бъде представена книгата "Свободен, по-свободен, Димитър“ – хроника на артистичния живот през последните десетилетия и разказ за учителя, вдъхновявал своите ученици да следват мечите си.
Еленова споделя, че датата 10 февруари е ценна не само за нея, но и за редица колеги от театъра, за които фигурата на техния учител остава незабравима.
Книгата "Свободен, по-свободен, Димитър" пази паметта не само за една личност, а за един много силен период за българския театър, каквито са 70-те, 80-те 90-те години на ХХ век и първото десетилетие на XXI век.
"Можеш да си свободен само ако си способен да дадеш на другите свобода. Димитър Еленов, като съвременен будител, даваше на хората, с които общува, свобода. Учеше ги да ползват свободата си, да живеят в нея, защото това не е много комфортно място", казва Еленова.
С това свое послание книгата е както вдъхновяваща, така и засрамваща, по думите на госта.
"Той вярваше, че всеки има талант и трябва да го разкрие – да разпери своите криле и да лети, никога да не остава в тази своя зона на комфорт", допълва Еленова, която вярва, че смисълът на живота е да правиш това, което ти харесва.
Разговорът завършва с думите: "Има смисъл да живеем в комфорта на любовта."
Чуйте повече в звуковия файл:
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg