Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва от фонд "Култура", но в момента създателите му търсят варианти за частни спонсори и припознаването му от държавата като полза и грижа за възрастните хора у нас.

Надежда Дичева, хореограф, танцьор и организатор на проекта твърди, че от екипа се опитват да дадат друга гледна точка към старостта и да отворят една вратичка. "Ако искаш да можеш да минеш през нея, ако решиш, че ти е полезно емоционално, физически или социално. Много е забавно в залите, хората влизат задържали дъх, не знаят какво ги очаква, много са развълнувани. И когато разберат, че това са хора като теб, които търсят подобни неща, буквално за час-два се отпускат"

Стефка Гюзелева е най-възрастната участничка в курсовете по танци. Казва, че е разбрала за инициативата в "Клуба на пенсионера", който посещава. "Вече една година аз съм най-редовната и не съм отсъствала нито един път. Нямам други ангажименти, децата са пораснали. Цял живот съм подвижна. Професията ми е акушерка, свикнала съм с хора и да остана вкъщи ми беше много трудно. Сега имам нови приятелки, отиваме на кафенце, на разходки"

Михаела Павлова е учител по танци в рамките на проекта. "Аз сигурно съм една от най-ентусиазираните в тези класове. Нас, учителите тези групи много ни зареждат. Надежда Дичева изготви специална програма и начина, по който се преподава е само за хора над 60 години, минаваме бавно през всеки танцов елемент. Всеки път се гордеят все повече със себе си"

"Танците работят с твоето тяло, но работят и с духа и ума ти, с твоето усещане за социална принадлежност. Ти можеш да бъдеш много по-здрав." – разказва Надежда Дичева. Екипът успява да заснеме и документален филм "Аз съм тук", който популяризира идеята на проекта и неговата социална значимост. На първо време той ще бъде показан в рамките на Master of Art.

За смисъла да се организират проекти, свързани с изкуство в помощ на възрастните хора  и борбата за неговото продължаване- чуйте Надежда Дичева, Михаела Павлова и Стефка Гюзелева в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месеца на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33