Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента.
Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е като Олимпиадата за света на спорта. Няма по-голям и по-престижен форум за среща на изгряващите оперни таланти от цялата планета и най-утвърдените мениджъри, директори на оперни театри, професионални авторитети. Досега конкурсът се е провеждал на места като Миланската Скала, Парижката гранд опера, Кралската опера в Лондон, Болшой театър в Москва, Мадрид, Мексико Сити, Токио, Лос Анджелис, Вашингтон, Пекин, Кейптаун. По този начин София се нарежда в абсолютната А-листа на глобалните оперни столици с домакинството си на "Опералия" между 20 и 26 октомври 2025 г.
От днес до 10 май е отворена формата за подаване на кандидатури за участие на млади изпълнители от цял свят. Всички подробности за изискванията към тях са налични на международната страница на конкурса.
Селектираните кандидати, които ще пристигнат от всички краища на земното кълбо, ще се подготвят и представят в зала "България" между 20 и 25 октомври, а заключителният им галаконцерт пред публика, когато ще бъдат обявени и победителите за 2025 г., ще се проведе на 26 октомври на голямата сцена на Народен театър "Иван Вазов".
Конкурсът "Опералия" е основан от легендарния оперен изпълнител Пласидо Доминго през 1993 г. и цели да даде летящ старт в кариерата на най-обещаващите млади таланти от целия свят. Двама българи са печелили първи награди от престижната надпревара досега: басът Орлин Анастасов през 1999 г. и сопраното Соня Йончева през 2010 г. Домакинството на България през 2025 г. ще отбележи и 15-тата годишнина от този знаменателен успех на световното ни сопрано. Конкурсът традиционно се съорганизира и съфинансира от "Ролекс", на които Соня Йончева е и глобален посланик.
"Конкурсът "Опералия" буквално промени живота ми. Тогава срещнах за пръв път Пласидо Доминго, с когото и до ден днешен сме много близки приятели и работим заедно и на сцената. Това беше трибуната, която толкова ясно и категорично ми показа, че за да бъдеш забелязан и да успееш, наистина трябва да притежаваш пълния пакет качества - красив глас, добра вокална техника, подчертана артистичност на сцената, голяма дисциплина и много здрава психика", подчертава Йончева и допълва: "Изключително горда съм като българка, като победител на "Опералия" и като посланик на "Ролекс", че родината ми ще домакинства оперния Олимп и че моята продуцентска компания ще участва в писането на история – откриването на новите звездни таланти за световната сцена. Пожелавам на всички бъдещи участници успех!"
За "Опералия" могат да кандидатстват певци на възраст между 20 и 32 г., с всички типове гласове и от всички държави по света. Те се подготвят и представят пред жури от някои от най-изтъкнатите оперни капацитети. Всяка година конкурсът получава стотици кандидатури за участие – панел с професионалисти предварително преглежда всички постъпили записи и избира между 30 и 40 души, които да се явят на най-оспорвания оперен маратон в света. След това журито, председателствано от Пласидо Доминго, прослушва всички подбрани кандидати в двудневен четвъртфинал, след което 20 участници продължават към полуфинала, а след него – 10 остават на големия финал. Четвъртфиналът и полуфиналът се провеждат под формата на прослушване, но финалът е във вид на галаконцерт с оркестър. В конкретния случай – това ще е оркестърът на Софийската филхармония.
Участието и дори спечелването на конкурса е едва началото на взаимодействието на младите певци с "Опералия" – журито в повечето случаи е съставено от директори на оперни театри, кастинг продуценти и други ключови професионалисти, които нерядко канят откроилите се претенденти за участие в техни продукции на международна сцена. В буквалния смисъл на думата, "Опералия" е инкубатор за новото поколение оперни звезди и задава тенденциите и стандартите в съответните поколения. Част от бележитите победителите и лауреатите на конкурса са едни от най-великите изпълнители днес: Джойс ДиДонато, Роландо Вийязон, Хосе Кура, Ервин Шрот, Джоузеф Калея, Аида Гарифулина, Прити Йенде, Надин Сиера, които са емблематичните лица на най-големите оперни сцени - Метрополитън опера в Ню Йорк, Виенската държавна опера, Миланската Скала, Кралската опера в Лондон и т.н. Двама от тези световни имена предстои да изнесат концерт в София по покана на Соня Йончева – Роландо Вийязон на 2 април и Джойс ДиДонато на 31 май в зала "България".
Наградите, които конкурсът "Опералия" присъжда, са в следните категории:
- Първа награда (женски глас): 30 000 долара;
- Първа награда (мъжки глас): 30 000 долара;
- Втора награда (женски глас): 20 000 долара;
- Втора награда (мъжки глас): 20 000 долара;
- Трета награда (женски глас): 10 000 долара;
- Трета награда (мъжки глас): 10 000 долара;
- Специална награда на името на "Биргит Нилсон" (женски глас): 15 000 долара;
- Специална награда на името на "Биргит Нилсон" (мъжки глас): 15 000 долара;
* Тази награда се присъжда на певци, изпълняващи арии на Рихард Щраус и Рихард Вагнер.
- Награда Пепита Ембил де Доминго (женски глас): 10 000 долара;
- Награда Дон Пласидо Доминго (мъжки глас): 10 000 долара;
* Тази награда се присъжда в почит на родителите на Пласидо Доминго, които са били известни изпълнители на сарсуела, и цели да насърчи младите изпълнители да се занимават с този специфичен певчески жанр.
- Награда на "Ролекс", присъдена от публиката (женски глас): часовник "Ролекс"
- Награда на "Ролекс", присъдена от публиката (мъжки глас): часовник "Ролекс"
* За тази награда се гласува от аудиторията на финалния галаконцерт.
- Награда на CulturArte: 10 000 долара;
* Специална награда от името на Гийермо и Бертита Мартинес;
- Финалистите, които не са спечелили конкурсна награда, получават окуражителна награда в размер на 5000 долара.
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg