Българката Ася Карагьозова, посланик на италианския дизайн по света, гостува в "Нашият ден", за да представи IX издание на Деня на италианския дизайн.
Международната инициатива за популяризиране на италианската култура се провежда паралелно в 100 страни по света на 11 и 12 февруари.
Темата на тазгодишното издание е "Неравенствата. Дизайн за по-добър живот". Тя е обвързана с темата на следващата универсална изложба на Триеналето в Милано – "Неравенствата. Как да обединим фракциите сред човечеството". Триеналето 2025 има за цел да представи най-добрите политики и най-представителните проекти, които в този момент в градовете и по целия свят са насочени към нарастващите неравенства, разделящи човечеството.
Проектът е разработен в рамките на Ежегодната кръгла маса за интернационализация на дизайна, координирана от Министерството на външните работи и Международното сътрудничество на Италия, включваща Министерството на културата, Асоциацията за индустриален дизайн (ADI), Фондация "Златен компас", Италианска търговска агенция, Мебелен панаир, Миланското триенале, FederlegnoArredo, Фондация "Алтагамма" и Конфиндустрия.
Карагьозова разказва за своя път от Италианския лицей до позицията на посланика на италианския дизайн. Тя споделя, че носи корените си навсякъде по света, те са част от работата ѝ, а родината е в сърцето ѝ.
Тази година официалното събитие ще бъде открито 12 февруари в "Квадрат 500" от 18 ч.
Тематиката се променя през годините – светлина, рециклиране, устойчивост – важни каузи, свързани с предметите, които ни заобикалят като част от ежедневието и традициите ни, по думите на Карагьозова.
Гостът разказва за впечатленията от предходни години, когато е била посланик на италианския дизайн в Джакарата и Дака. В тези двустранни инициативи е важно взаимодействието между домакина и гостите, които обменят културен опит, подчертава Карагьозова.
"Целта е да се разкажат най-важните италиански продукции, които с гордост са made in Italy, чрез три различни езика – стъкло, дърво, керамика", допълва дизайнерът.
Карагьозова завършва разговора с думите: "Дизайнът за мен е комуникация – изразяване на културата и на мисли."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg