По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото. Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.
Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и изменението на климата". Двете теми във "Време за наука" обединява д-р Зорница Спасова, посланик на Европейския климатичен пакт за България.
2025 година е знакова за борбата с климатичните промени, тъй като според Парижкото споразумение въглеродните емисии трябва да достигнат своята връхна точка, след което да настане спад.
Д-р Спасова поставя акцент върху връзката между изменението в климата и световното здраве. Темата досега е била подценявана включително на най-важните международни форуми, но здравният сектор наваксва и България също вече е част от няколко инициативи в областта.
Световното здравеопазване е сектор, който изисква консумация на енергия и материали и произвежда много отпадъци, подчертава д-р Спасова.
Когато се говори за климатични промени, се говори за срив на реколтите, за недохранване, но и за затлъстяване.
Климатичните промени и проблемът със затлъстяването са свързани, изтъква д-р Спасова. В света около 1 милиард души страдат от затлъстяване, а около 2 милиарда са с наднормено тегло. Проблемът е изключително разпространен и в България, където повече от половината възрастни са с наднормено тегло.
Смята се, че хората със затлъстяване имат по-голям въглероден отпечатък, техният енергиен разход и тяхната хранителна консумация са завишени, обръща внимание гостът.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..
Тържественото откриване на Седмицата на гората ще се състои на 7 април от 11 ч. пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. Мотото тази година е: "Век от вечността в опазване и грижа". Седмица на гората се отбелязва традиционно от 1925 година в началото на април. Инициативата е свързана с празника на залесяването, въведен покрай..
Днес много са лекарите, които са религиозни хора и намират сили и смисъл във вярата си. Тя – вярата им помага да се справят със стреса и предизвикателствата на медицинската професия, както и ги мотивира в работата им с пациенти. От друга страна лекарите следва да уважават религиозните убеждения на своите пациенти, които може да са различни...
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg