Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед.
В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров, преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон.
Бракът, по думите на о. Добромир, е нещо, което извършваме със свободната си воля. Той е възможност за двама души, решили да живеят съвместен живот, да го направят като едно. Християнската антропология, която изповядваме в църквата, е, че брачните партньори са едно цяло. Свещеникът поставя акцент върху етимологичния произход на думите "пол" и "съпруг/а" – едната означава в същността си "половината на едно цяло", а другата – "впрегнат в една бразда".
"Целта е двама души да изживеят живота си заедно, да се променят заедно. Бракът е отговорност, грижа и в никакъв случай не е бреме", заявява о. Добромир.
Свещеникът със съжаление отбелязва, че в днешно време хората по света не вярват в институцията на брака и вина за това има включително църквата, която не артикулира правилно значението на брачния съюз.
"Полагането на венци над новобрачните е древна традиция, идва от езичеството. Още в ранните години на християнството има свидетелства, че са били канени свещеници да благословят ритуала на увенчаването", разказва отецът.
По късно, добавя о. Добромир, увенчаването придобива и мъченически смисъл – че независимо от трудностите, любовта ще надделее над всичко и има потенциал да пребъде и след смъртта.
В славянските езици думата "мъченик" поставя акцент върху страданието. Но мъченик на гръцки и латински се употребява думата "мартир", която означава "свидетел", изтъква о. Добромир. Бракът е именно вид свидетелство пред Бог, по думите на свещеника.
"Църквата благославя интимните взаимоотношения в брака", заявява о. Добромир и допълва, че в християнската традиция съпрузите взаимно притежават телата си, а извънбрачните взаимоотношения са грях.
"Сексуалните взаимоотношения са израз на любов, която Бог е вложил в мъжа и жената като привличане. Тези сексуални взаимоотношения са благословени", подчертава свещеникът.
В края на разговора о. Добромир изразява надеждата, че съвременното общество ще преоткрие брака.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg