Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международната седмица на брака

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Снимка: Pixabay

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед.

В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров, преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон.

Бракът, по думите на о. Добромир, е нещо, което извършваме със свободната си воля. Той е възможност за двама души, решили да живеят съвместен живот, да го направят като едно. Християнската антропология, която изповядваме в църквата, е, че брачните партньори са едно цяло. Свещеникът поставя акцент върху етимологичния произход на думите "пол" и "съпруг/а" – едната означава в същността си "половината на едно цяло", а другата – "впрегнат в една бразда".

"Целта е двама души да изживеят живота си заедно, да се променят заедно. Бракът е отговорност, грижа и в никакъв случай не е бреме", заявява о. Добромир.

Свещеникът със съжаление отбелязва, че в днешно време хората по света не вярват в институцията на брака и вина за това има включително църквата, която не артикулира правилно значението на брачния съюз.

"Полагането на венци над новобрачните е древна традиция, идва от езичеството. Още в ранните години на християнството има свидетелства, че са били канени свещеници да благословят ритуала на увенчаването", разказва отецът.

По късно, добавя о. Добромир, увенчаването придобива и мъченически смисъл – че независимо от трудностите, любовта ще надделее над всичко и има потенциал да пребъде и след смъртта.  

В славянските езици думата "мъченик" поставя акцент върху страданието. Но мъченик на гръцки и латински се употребява думата "мартир", която означава "свидетел", изтъква о. Добромир. Бракът е именно вид свидетелство пред Бог, по думите на свещеника.

"Църквата благославя интимните взаимоотношения в брака", заявява о. Добромир и допълва, че в християнската традиция съпрузите взаимно притежават телата си, а извънбрачните взаимоотношения са грях.

"Сексуалните взаимоотношения са израз на любов, която Бог е вложил в мъжа и жената като привличане. Тези сексуални взаимоотношения са благословени", подчертава свещеникът.

В края на разговора о. Добромир изразява надеждата, че съвременното общество ще преоткрие брака.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31