Автор: Велизара Сърчаджиева
Инженери от Масачузетския университет изобретиха първия двигател, изцяло направен от 3D-принтер, с който могат да се задвижват малки сателити, съобщиха от учебното заведение. Технологията открива нови възможности за изследване на дълбокия космос и за провеждане на по-дълготрайни космически операции.
Учените развенчават митовете, че изобретяването на такъв двигател може да се случи само в лаборатория. Според тях, това може да стане и в космоса при необходимост. Производството му е моментално и астронавтите не зависят от доставките от земята. Технологията е много по-икономична от традиционното производство на машината, а 3D-принтираните двигатели са и по-маневрени в орбита. Това е дължи на по-ефективното използване на горивото за разлика от масивните химически двигатели.
Луис Фернандо Веласкес-Гарсия, главен изследовател в Лабораторията за микросистемни технологии, сподели, че целта му е да предложи достъпни високоефективни устройства, спомагащи за по-задълбоченото изследване на космоса. За успешното им създаване се използват различни подходи. Насочват светлина към фоточувствителна смола, която се втвърдява в определена зона и изгражда 3D-структура. Другият вариант е прожектирането на светлина в смолата, която я втвърдява слой по слой. Оказва се, че един по-опростен двигател може да постигне по-добри резултати, уточнява Веласкес-Гарсия.
Тази вечер в галерия "Arsenal of Art" Биляна Вранчева представя книгата си "Прекрасният свят на Карибите – Гваделупа, Тринидад и Тобаго, Доминика, Бахами и Каймани". Това са само поредните дестинации, за които тя разказва в своите пътеписи. Държавите, които е посетила, вече са над 140. Биляна Вранчева е съдия, но пътешествията и срещите с..
Тайван планира инициативата "Десет големи инфраструктурни проекта за изкуствен интелект", насочена към генериране на повече от 500 милиарда щатски долара до 2040 г., в стремежа си да се превърне в световен лидер в областта на изкуствения интелект, съобщи Ройтерс. По тази инициатива са определени три основни технологии като стратегически..
Работници монтират над 6000 органови тръби, които ще озвучават катедралата "Свети Вит" в Пражкия замък. Това се счита за символично завършване на един от най-великите готически архитектурни паметници в Европа след повече от 700 години. Инсталирането на новия орган започна през април и трябва да приключи през август, преди да започне усърдната работа..
Прочутият британски тенор Дейвид Рендъл, който в продължение на десетилетия гради забележителна кариера и пее на някои от най-престижните оперни сцени в света, почина на 76-годишна възраст, съобщи семейството му във вторник. В съобщението се уточнява, че смъртта му е настъпила след продължително боледуване. През своята кариера Рендъл излиза на..
Американската мегазвезда Джулия Робъртс ще дебютира на тазгодишния кинофестивал във Венеция , предаде агенция Франс прес. Робъртс ще присъства на събитието за премиерата на най-новия си филм "След лова". По време на фестивала ще бъдат представени още Джуд Лоу в ролята на руския лидер Владимир Путин и филмът "Гласът на Хинд Раджаб" на тунизийския..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg