За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексиев, невролог и специалист епилептолог.
В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия, което е хронично.
Специалистът подчертава, че има различни видове епилепсии в зависимост от етиологията на заболяването – генетична, възпалителна, автоимунна, криптогенна.
Случаите на автоимунна епилепсия зачестяват, но не са добре представени от гледна точка на лечение и присъствие в системата на НЗОК.
В България диагностиката се развива, но лечението изостава, по думите на д-р Алексиев.
Лекарят съветва слушателите как да реагират, ако станат свидетели на епилептичен пристъп. В случай на припадък не бива да се бърка в устата на човека – гълтането на езика е мит, заявява д-р Алексиев. При изявени гърчове е добре да внимаваме някой да не се нарани и винаги трябва да се обърнем към спешна помощ.
Д-р Алексиев очертава някои от основните проблеми в лечението на пациентите с епилепсия. Голяма част от регистрираните в ЕС медикаменти не са достъпни в България. Има тенденция за изчезване на дадени лекарства, допълва специалистът.
"Лечението на епилептичния статус е едно от най-спешните животозастрашаващи състояния и има само част от лекарствата, фигуриращи във всяко ръководство", алармира д-р Алексиев.
Пациентите са принудени да търсят предписаните лекарства в чужбина, но на много места вече изискват преглед при местен лекар, обяснява гостът.
Д-р Алексиев обръща внимание и на стигмата, която все още съществува в обществото по отношение на епилептиците. Има хора, които крият състоянието си от страх и срам, защото се смята, че диагнозата ги прави непълноценни в работата им.
Специалистът настоява, когато има лекарство, регистрирано в ЕС, то да бъде регистрирано и в България. Ако не може да се въведе подобен механизъм, пациентите следва да бъдат снабдени с документ, който да им гарантира закупуването на лекарството в друга държава. Нужен е достъп до спешните медикаменти, допълва д-р Алексиев и настоява още за работещи за епилепсията клинични пътеки, защото настоящите не вършат работа.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg