За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов, винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното.
Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо удоволствие, което привлича все повече ценители. Консуматорите вече не са само улегнали хора над 35-годишна възраст, а и много по-млади потребители, които избират да подхождат мъдро към пиенето на алкохол.
В момента на българския пазар голяма част от вината са добри, изтъква Савов и допълва, че потребителите на вино са най-интелигентната част от потребителите на алкохол.
Савов коментира цените на вината на българския пазар и тенденцията към предпочитане на по-скъпи продукти. По-високите цени се дължат на сложния процес на измисляне, производство и разпространение на доброто вино, по думите на специалиста.
"Евтините вина вече не се търсят", заявява гостът.
Според Савов хората вече са осъзнали, че вината са добри. Сега предизвикателството е да намерят своето вино.
Световният тренд е свързан с повишаване на пиенето и продажбите на бели вина. Бялото вино вече се пие целогодишно в световен мащаб и измества червеното – невиждано явление в историята на винарството, отбелязва Савов.
Експертът препоръчва на ценителите на бяло вино да заложат на вина от типа шардоне и да оставят по-свежите и пролетни сортове за по-нататък.
В края на разговора Савов запознава слушателите с по-малко известния пиемонтийски сорт роке, който дълго време остава пренебрегнат покрай върховните вина Бароло и Барбареско.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg