Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ержебет Тот и Ендре Дьорд Фаркаш получават наградите "Почетен меч Балинт Балаши"

Снимка: Hungarian literature online

Днес е официалното връчване на Европейската награда за литература "Почетен меч Балинт Балаши" на името на големия унгарски поет от XVI век. Тя се връчва за национален поет и за чуждестранен автор, превел от унгарски в страната си. Вече се знае, че тази година неин носител ще е унгарската поетеса Ержебет Тот, а за превод призът ще отиде при Ендре Дьорд Фаркаш.
Унгарската поетеса Ержебет Тот е оценена за автобиографията си "Това щях да съм аз". Тя е издадена през миналата година и проследява развитието на унгарската литература. Ендре Дьорд Фаркаш пък е отличен за превода на 9 стихотворения на поета Балинт Балаши. Син на преживели Холокоста унгарски евреи, впоследствие установил се в Монреал, той е един от малкото литератори, които могат да трансформират римите на Балаши от родния унгарски на английски от времето на Елизабет Първа.
Наградата "Почетен меч Балинт Балаши" е основана през 1997 година от журналиста Пал Молнар и в началото нейни носители са били само унгарци. Пет години по-късно тя започва да се връчва и на чуждестранни автори и така достига до пет континента.
Мемориалният меч е реплика на сабите, които унгарската кавалерия е използвала през 16 век.
Миналогодишните победители в категорията за превод са египетските творци Фекете Винс и Абдала Ал Нагар.
Сред носителите на наградата има и наши поети, сред които Иван Цанев, който я получава през 2011 година, и Марин Георгиев през 2018 година.

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45