Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
Стихове от Петър Краевски – 2 част
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Александър Янев
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
Две дами и песни на Жобим (и не само) - Паула Мореленбаум и Ана Карам.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Традиционна музика и уърлд от екзотичните Кариби.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Костадин Гугов, Снежана Витанова, Красимир Станев, ОНМ на БНР, Надежда Хвойнева и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Бащата на всички койоти", индианска приказка
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Джак и Мери в страната на крадците" от Анди Джоунс – 2 част
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Нина Цанева
• Национален културен компас - анонс на предстоящи културни събития от деня.
• Темата на деня: За какво се разбраха технологичните гиганти след глобалната среща за изкуствения интелект в Париж? Каква посока за бъдещето на света и на бизнеса чертае невижданият пробив на изкуствения интелект? Какво е мястото на Европа в надпреварата за използването на изкуствения интелект във всички сфери на живота? Къде е България? Събеседник: Христо Тучев - предприемач и медиен експерт.
• Разговорът: с диригента Йордан Камджалов - за посланията на музиката и изкуството изобщо и за силата им да променят възгледите, обществото и нагласите му.
• Времето на редактора: за традициите на едно карловско училище, което пази спомена за Апостола.
от 10.05 до 11.00 часа
Време за наука
Водеща: Василена Мирчева
• Как се променя идентичността в резултат от влиянието на технологиите или етика на трансформациите е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян Ставру.
• Екстремен свят е темата на 11-о издание на футуристичния форум Innovation Explorer - гост в студиото е основателката на форума Леона Асланова.
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Водещ: Диляна Трачева
Класация за български песни
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водещ: Димитрина Кюркчиева
• Историкът и изследовател проф. Пламен Павлов - автор на книгата "Васил Левски: най-добрият ни българин" с нов поглед и 15 истории за живота и делото на Левски.
• Излезе от печат романът "Баумгартнър" на Пол Остър. Представя го Десислава Желева.
• От тази година се възобновява членството на България в ITI – Международния театрален институт. По този повод се проведе тематичната конференция "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Разговор с театроведа Деница Езекиева.
• Между две премиери на "Йерма" от Федерико Гарсия Лорка в Yalta Art Room. За най-новото заглавие в афиша на независимата сцена разговаряме с режисьорката Патрисия Господинова.
• "Една от три" - колективна изложба и пространство за диалог се открива в галерия Doza. Мария Станишева, един от авторите на проекта, с включване от Париж.
• Галерия "Българи” представя Димитър Рашков и изложбата му "Зодиак".
В 14.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 14.08 до 15.00 часа
Класично и романтично
Водещ: Никола Попов
Оперен концерт
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": За думите
Водеща: Венета Гаврилова
• "О, майко моя…" или кой и как рецитира стиховете, посветени на националните ни герои и исторически събития. Как изобщо се подготвят бъдещите актьори да изпълняват поезия. Полезно ли е децата да учат стихове наизуст. Разговаряме с проф. Любомир Гърбев, преподавател по сценична реч в театралния колеж "Любен Гройс".
• Разговор със слушателите: "За" или "против" ученето наизуст на поезия.
• Всичко за образованието: равносметка от академичната конференция "Творчество и иновации – измерения на бъдещето" на Националния университетски център за творчество и иновации – проф. Веселин Дафов, директор на центъра.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
Водещ: Зорница Гъркова
Епизод 3 на радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава слушателите с практиките и историята на възникването на консервационото, възстановителното и no till земеделието. Проф. д-р Владислав Попов от Аграрния университет в Пловдив, Петя Иванова и Георги Тончев, съветници по възстановително земеделие, и Веселин Спасов, съветник по безорно или no till земеделие.
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водещ: Таня Димова
Сценографията в главната роля - разговор за пътя от скицата до театралната сцена с номинираните за ИКАР 2025 в категория "Сценография” Никола Тороманов, Огняна Серафимова, Свила Величкова и Ясмин Манделли.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Класация "Надпяване"
Водещи: Ивайло Маджаров, Юлия Гатдерова
Представяне на произведенията, участващи в класацията за месеца
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио "Музика"
Водещ: Мария Вълчанова
В памет на Драгомир Йосифов – I част.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Ася Чанева
• Представяме житейския и творчески тандем Десислава Тодорова – художник и фотограф и Стойчо Добрев – архитект. Първата самостоятелна изложба на Десислава Тодорова "Имам си една мечта" представя фотоколажи на изоставени места в България – училище, театрален салон, фабрика, обществена баня, резиденция, пристанище, летище, дори цяло село. Авторката зове за действия срещу забравата и разрухата, за да може животът да се върне по тези места. "Имам си една мечта" е в столичната галерия "Бленда" до 2 март.
• Artime ви канят на първото си събитие за годината "Трябва ли да се инвестира в изкуство" на 19 февруари във "Фабрика 126" – разговор с Йоанна Маринова, основател на Artime.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Животът в джаз
Водещ: Михаела Колева
Как се прави джаз за симфоничен оркестър? В предаването звучат оркестровите джаз композиции на Мишел Льогран, Уинтън Марсалис, Дюк Елингтън, Стан Кентън…
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 4 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Бразилска вълна: концерт за 80-годишнината на Паулиньо да Виола. от 3.00..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 3 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Бразилска вълна: първо с китарата и гласа на новото поколение, Луис Мора...
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 2 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Ииро Рантала се представя в трио с Ларс Даниелсен и Питър Ърскин. от 3.00..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Спасени думи: Англоезична поезия", превод: Александър Шурбанов – 1 част Премиера от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Първото за месеца предаване е изцяло на концертна вълна с две легендарни имена. Слушаме Елла Фицджералд от Антиб-Жуан-ле Пен на 22 юли 1981 и на..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Ние, убийците" от Гудмундур Камбан от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg