Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки.
На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и музикалната индустрия, заснети с различни видове морски животни. Повече за проекта в "Нашият ден" разказва д-р Атанас Грозданов, преподавател по зоология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
По света потреблението на морски видове е много по-голямо от техния потенциал да се възстановяват. В зоните с по-развит промишлен риболов са най-уязвими, но и у нас проблемът се задълбочава през последните години, обяснява гостът.
Д-р Грозданов разказва, че лично е бил свидетел на нерегламентирано нощно тралене – метод за промишлен риболов с активното теглене на специална риболовна мрежа.
Вероятно има доста нерегламентирани дейности, свързани с риболова, а морските ни ресурси са ограничени, казва гостът и добавя, че усети ли човек незаконна риболовна дейност, трябва да подаде сигнал до 112
"На европейско ниво законодателството има нужда от актуализиране, защото в последните години се задълбочават тези проблеми. Свръхриболовът трябва да се регламентира като незаконна и опасна практика", заявява д-р Грозданов.
Гостът запознава слушателите с изложбата Fishlove, която може да бъде видяна до 18 март в галерия "Триъгълна кула на Сердика" (бул. "Княгиня Мария Луиза" 16).
Много известни личности от кино и музикалната индустрия през годините приемат поканата да застанат пред фотографския обектив, в името на това да привлекат внимание към изключително сериозни теми, свързани със замърсяванията, експлоатацията и опазването на моретата и безценните, за нас, хората, ресурси. Сред лицата са кинозвездите Джуди Денч, Джилиън Андерсън, Хелена Бонъм Картър, Шон Пен и редица други популярни имена от шоубизнеса.
Д-р Грозданов разказва как решава да се свърже с неговите инициатори. Те откликват на проявения интерес, като предоставят безвъзмездно кадрите с подходяща резолюция, за да бъде организирана изложбата Fishlove и в България.
В края на 2018 година проектът "Fishlove" е представен за първи път в у нас и избрани фотографии са показани в галерия Credo Bonum, Биологическия факултет на Софийския университет и в откритото изложбено пространство на Културен център "Морско казино Бургас".
Сега, по думите на д-р Грозданов, е време за нов живот на изложбата, която е обогатена с още "красиви, провокативни и смущаващи снимки".
Fishlove вече не е само фотографска изложба, а навлиза в практическа фаза, свързана с проучване и създаване на възстановителни морски ферми. Така застрашените видове ще бъдат връщани в екосистемите и ще се възстанови поминъка на хората, зависещи от тях.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg