Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Д-р Атанас Грозданов: По света потреблението на морски видове е много по-голямо от техния потенциал да се възстановяват

Снимка: РИМ - София

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки.

На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и музикалната индустрия, заснети с различни видове морски животни. Повече за проекта в "Нашият ден" разказва д-р Атанас Грозданов, преподавател по зоология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

По света потреблението на морски видове е много по-голямо от техния потенциал да се възстановяват. В зоните с по-развит промишлен риболов са най-уязвими, но и у нас проблемът се задълбочава през последните години, обяснява гостът.

Д-р Грозданов разказва, че лично е бил свидетел на нерегламентирано нощно тралене – метод за промишлен риболов с активното теглене на специална риболовна мрежа.

Вероятно има доста нерегламентирани дейности, свързани с риболова, а морските ни ресурси са ограничени, казва гостът и добавя, че усети ли човек незаконна риболовна дейност, трябва да подаде сигнал до 112

 "На европейско ниво законодателството има нужда от актуализиране, защото в последните години се задълбочават тези проблеми. Свръхриболовът трябва да се регламентира като незаконна и опасна практика", заявява д-р Грозданов.

Гостът запознава слушателите с изложбата Fishlove, която може да бъде видяна до 18 март в галерия "Триъгълна кула на Сердика" (бул. "Княгиня Мария Луиза" 16).

Много известни личности от кино и музикалната индустрия през годините приемат поканата да застанат пред фотографския обектив, в името на това да привлекат внимание към изключително сериозни теми, свързани със замърсяванията, експлоатацията и опазването на моретата и безценните, за нас, хората, ресурси. Сред лицата са кинозвездите Джуди Денч, Джилиън Андерсън, Хелена Бонъм Картър, Шон Пен и редица други популярни имена от шоубизнеса.

Д-р Грозданов разказва как решава да се свърже с неговите инициатори. Те откликват на проявения интерес, като предоставят безвъзмездно кадрите с подходяща резолюция, за да бъде организирана изложбата Fishlove и в България.

В края на 2018 година проектът "Fishlove" е представен за първи път в у нас и избрани фотографии са показани в галерия Credo Bonum, Биологическия факултет на Софийския университет и в откритото изложбено пространство на Културен център "Морско казино Бургас".

Сега, по думите на д-р Грозданов, е време за нов живот на изложбата, която е обогатена с още "красиви, провокативни и смущаващи снимки".

Fishlove вече не е само фотографска изложба, а навлиза в практическа фаза, свързана с проучване и създаване на възстановителни морски ферми. Така застрашените видове ще бъдат връщани в екосистемите и ще се възстанови поминъка на хората, зависещи от тях.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26