Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

| обновено на 19.02.25 в 11:51
Снимка: Pixabay

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова, музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община Благородна Здравкова. Основната тема беше свързана с нарушенията, извършени по време на турне на музиканти в Испания в края на 2024 г. и евентуалната отговорност на доскорошния ръководител на института Анна Дамянова.

"Тъжно е, че страна като България, дълбоко засегната от криза на идентичност, в която много от нашите сънародници вече не вярват в ролята на държавата като фактор за просперитет, загубва и потребността да се идентифицира с културните традиции, които са прославяли и прославят страната ни днес. Необходим е обрат, а той може да бъде реализиран единствено чрез системен подход и добро намерение от страна на държавниците" – сподели Розалина Касабова.

"Като представител на музикантското съсловие ще обрисувам набързо проблемите, които са предпоставка за развитие на лоши практики. Всички знаем, че сериозната икономическа нестабилност на сектора поставя българските музиканти в унизителна позиция. Въпреки висококвалифицирания труд, изискващ дългогодишно и задълбочено обучение с продължителност около 20 години, музикантите в България продължават да получават месечно възнаграждение между 1000 и 1500 лева. От години се говори по темата, но стъпки в посока създаване на цялостна стратегия за подкрепа на музикалния сектор не са направени, а е належащо чрез законодателни промени да се регламентира статутът на музикантите и да им се създадат стабилни и устойчиви финансови и социални условия. Необходимо е също да се създадат нови държавни инструменти за финансиране."

Касабова сподели и конкретен случай: "В този контекст бих могла да разкажа за казус, който, благодарение на бързата и навременна намеса на зам.-кмета по култура г-жа Здравкова, се решава, но все още има доизясняващи обстоятелства, за които съм убедена, че тя ще намери решение. Тук е мястото да споделя за обичайната практика български музиканти да пътуват извън страната по покана на чуждестранни импресарии, като те биват организирани през държавни или частни структури в България. През миналата година Българската музикална асоциация отправи силно послание към Европа на Европейския музикален форум, който се проведе в София на тема „Справедливост в музиката“. Акцентът беше върху дискриминационния географски проблем и несправедливите практики и политики за равнопоставеност в европейското финансиране, с които музикантите от България и Балканите се сблъскват до ден днешен."

Зорница Цветанова подкрепи казаното: "Напълно подкрепям Розалина, ние дори заедно подадохме молбите към зам.-кмета г-жа Здравкова. Бяхме заедно на едно от тези злополучни турнета, организирано от ОКИ „Надежда“. Когато се върнахме от това турне в Испания, се оказа, че нищо не е наред. Сега целият оркестър сме с молба да си получим парите."

Сигналите, подадени до заместник-кмета Благородна Здравкова, са категорични: 30 души са оставени да изпълняват задължения противно на всякаква нормална ангажираност – 17 дни в чужда страна без ясна перспектива. 32-ма музиканти от различни градове в страната и чужбина се оказват на Летище "София" без осигурени билети за пътуване. Не е поета отговорност, а времето за почивка и сън не отговаря на нормалните човешки нужди.

По темата Благородна Здравкова коментира: "Засега не знам доколко г-жа Дамянова е виновна или не, но фактът е, че има много сигнали и всички са по посока на това, че турнето не се е провело по правилата. Смятам, че когато носиш отговорност за 30 човека, трябва да я носиш докрай и да направиш всичко възможно нещата да протекат гладко. Повечето сигнали бяха за турнето. Аз помолих г-жа Дамянова да се оттегли, защото някой трябва да носи отговорност, без значение дали нещата са се случили по нейна вина или заради нещо друго."

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25