Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

4
Къща на Георги Савов
Снимка: Сградите разказват

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София.

"Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които бяхме подготвили за исторически разходки. Бидейки екскурзовод и информатор в музея ми е правило впечатление, че хората запомнят пикантериите. Самата историческа беседа е основана на клюки, основният ни извор е Георги Каназирски-Верин, който пише книгата "София преди 50 години", той ни е първоизточникът. Търсим наследниците на хората, построили тези къщи, събираме архиви, ходим в библиотеки, работим с Института за недвижим културни ценности" – разказва Йордана Николова.


Валентин Витанов добавя, че паралелно със създаването на видеата, всички нови факти, които намират, се запазват в дигитална база данни. Тя е част от проекта "Клада.бг" и цели да събере и запази информация за културно-историческото ни наследство. "Разказите на наследниците ни различават от всички други градски турове и обиколки, защото събираме родовата памет на града, която е част от колективната такава"

От поредицата "Сградите разказват" можете да научите например, че Халите са построени на мястото на бившата Касапска чаршия, а в изработването и доставянето на частите за конструкцията е участвал самият Гюстав Айфел. За свое откритие археолозите смятат и развенчаването на мита, че дупката в градинката пред Военния клуб в София е спомен от бомбардировките. Оказва се, че зад появата ѝ се крие съвсем друга банална история.

Чуйте още от Йордана Николова и Валентин Витанов в "Какво се случва".


Поредицата сградите разказват можете да видите свободно тук.

Снимки - "Сградите разказват"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Яница Радева

Яница Радева е разказвач на месец февруари в Столична библиотека

В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Впрочем тя пише проза, но и..

публикувано на 21.02.25 в 09:00

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05