Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент" е великолепен разказ. Гюнар Гюнарсон е може би най-важният от всички исландски поети. – Юн Фосе

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи тъмен и ярък пламък, който се запалва от съприкосновението между фикция и реалност, а простичкият сюжет е предаден чрез сияйно красив език. Това класическо исландско произведение е най-известното на своя автор и е преведено на над 20 езика.

Невена Праматарова и Светла Стоянова (вдясно)
Гюнарсон разказва историята на Бенедикт, който се отправя като всяка година в началото на декември на път с двамата си верни другари – кучето Лъв и овена Ейтитъл, преди зимата окончателно да се разпростре над исландските планини. Най-важното за тримата приключенци с добри сърца е да намерят изгубените овце и да ги върнат обратно в селото. Те напредват все по-навътре в царството на снега, където земята и небето се сливат в едно, а техните единствени водачи по пътя са планините и звездите. Като равни, тримата делят храна и подслон, но тази година яростната снежна хала ги завихря без пощада.

"Това е книга общение: с планината, с животните, с вечността и със себе си. Книга съкровище: за най-съкровеното на тази планета – нашата близост с органичния свят. Книга, която говори интимно с прост, космически глас", споделя Капка Касабова.

Гюнар Гюнарсон (1889-1975 г.) е един от най-уважаваните исландски писатели. През целия си живот пише множество романи, разкази, пиеси, както и поезия. Творбите му са наситени с препратки към световната литература, към миналото и към настоящето, характерните черта е описанието на природата. Израства в източна Исландия, а осемнайсетгодишен заминава за Дания, където живее следващите 30 години. Там се развива като писател и поет и набира популярност в Европейската литература. Въпреки че пише на датски език, сюжетите от творчеството му се развиват в Исландия и често са вдъхновени от реални събития. Номиниран за Нобеловата награда за литература. По-късно се връща в източна Исландия, където се занимава активно с превод на произведенията си на роден исландски. Най-разпространената му книга, "Адвент" (1936), е преведена на двайсет езика.

"Адвент – повест за добрия пастир" излиза за първи път на български език в превод на талантливата млада преводачка Светла Стоянова, която прави своя великолепен преводачески дебют.

Премиерата е на 20 февруари от 18.30 ч. в столичната галерия "Кредо бонум".

Снимки - издателство ICU, БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Друмеви театрални празници" отново събира театралния елит в Шумен

Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..

обновено на 12.05.25 в 18:04

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..

публикувано на 12.05.25 в 17:34
Петьо Петков-Шайбата, Калина Станева и Магдалена Митева

Боклукленият театър на Магдалена Митева и Петьо Петков-Шайбата учи децата на грижа към природата

Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..

публикувано на 12.05.25 в 17:45

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58