На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова, дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между туристическия интерес и запазването на обектите за б
Според Титерякова балансът в туризма се крие в културата на пътуване. „За да можеш да покажеш нещо, трябва да има добра инфраструктура, която за съжаление у нас често липсва. Въпреки това се стремим да направим преживяванията по-приятни и емоционални“, споделя тя.
Екскурзоводът не е просто носител на знания и информация – той трябва да бъде и вдъхновител, който разпалва любовта към новите места и култури. Най-голямото предизвикателство според Титерякова е да помогнеш на чужденците да обикнат страната ти, да я видят през по-близък и познат поглед, така че да осъзнаят, че всички ние не сме толкова различни.
България е страна с изключително богато културно и природно наследство. Въпреки това често не оценяваме достатъчно това, което имаме – дори на по-високо ниво. „Разполагаме с невероятни природни и исторически паметници, но много хора не осъзнават тяхната стойност и потенциал“, казва тя.
Една от най-големите трудности пред туризма у нас е необходимостта от по-добра инфраструктура и подходящи условия за посещение на културно-исторически обекти. Титерякова подчертава, че за да се развива качествен туризъм, е важно да се осигурят удобства както за туристите, така и за професионалните екскурзоводи, които ги водят през историята на страната ни.
Слушайте!
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg