XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.
Находките от два от най-емблематичните археологически обекта през 2024 г. – античният град Хераклея Синтика край местността Рупите и Могила 1 в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград са сред изложените експонати.
"Сред най-впечатляващите експонати в изложбата са праисторически златни накити от Варненския некропол, вносни съдове, намерени в некропола на Аполония, изящни златни украшения от надгробна могила до с. Капитан Петко войвода, бронзови фигурки и оброчни плочки от светилището на връх Аламура, богато украсена стъклена фиала от Деултум, глава на мраморна статуя от Хераклея Синтика, накити от термите на Рациария, каменно "яйце" с врязани знаци от средновековното селище в м. Кавлаклак, гр. Нови пазар, кръст енколпион с изображение на Богородица от Трапезица (Търново) и други.
Особен интерес, като научни резултати и открити находки, предизвикват проучванията на надгробната могила до с. Капитан Петко войвода, община Тополовград, а също и светилището на Аполон на връх Аламура, с. Ракинтица, община Стара Загора.
Всички тези находки дават много хубава представа за бита и ежедневието на някогашните хора. Археологическите находки, не само от 2024 година, говорят за богатото ни културно наследство и поради средищното си и кръстопътно положение България през вековете е била свързващото звено на процесите, протичащи и от Изток на Запад, и обратно", разказа в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Христо Попов – директор на НАИМ при БАН.
Деветнадесет исторически и археологически музеи от страната участват в експозицията с находки от своите фондове. Изложбата "Българска археология 2024" ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 8 юни 2025 г. в Централна зала на НАИМ на пл. "Атанас Буров" № 1.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Христо Попов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – НАИМ при БАН
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg