В последното издание на рубриката "Зелените новатори на България" гостува Симона Стилиянова – инфлуенсър, съосновател на компания "Основа", която измерва отпечатъка на други компании и ги съветва как да го намалят. Стилиянова е създател и на Zero Waste Sofia – общност от хора във фейсбук, в която се дават множество съвети за зелени алтернативи и зелен живот, както и природосъобразни решения на дневна база. Отличена е в класацията на Forbes "30 под 30" в категорията за социално предприемачество.
Стилиянова споделя, че през 2018 година едно видео я провокира да потърси зелени алтернативи в своето ежедневие. Става дума за клип, в който младата американка Лорън Сингър показва малко бурканче, в което е събрала отпадъка, който е произвела за 4 години. Това отключва интереса на Стилиянова към начина на живот с нулев отпадък и създаването на общността Zero Waste Sofia.
Компанията "Основа" работи с портфолиото от компании на един от най-големите инвестиционни фондове в България, като дава оценка и препоръки за подобряване на процесите в синхрон с околната среда. По думите на Стилиянова компаниите имат интерес да бъдат екосъобразни, защото има зададени определени критерии за получаване на финансиране, а и младите хора са привлечени от компании със зелена репутация.
Стилиянова изразява надеждата ЕС да продължи да развива ESG (Environment-Society-Governance) практики и да затвърди политиката си в тази посока, защото климатичната криза е тук. Усилията трябва да са общи – на обществото, на ЕС, на бизнесите и правителствата, допълва гостът.
Според Стилиянова всеки трябва да се стреми към екосъобразен живот според възможностите си. Усилията трябва да се вписват в ежедневието. Достатъчно е човек да купува само това, от което наистина се нуждае, за да намали отпечатъка и разходите си.
В края на разговора Стилиянова запознава слушателите на "Нашият ден" с новото безплатно приложение "Чешмите в България", подходящо за Android и iOS. Разработката е дело на Димитър Дончев и Александра Гатева.
Всеки може да го отвори, да види най-близката чешма, да добави локация или да намери заведение, което би напълнило бутилката му с вода, обяснява Стилиянова.
Чуйте разговора в звуковия файл:
Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте!
Как частично верни неща могат да бъдат експлоатирани за пропагандни цели? Преди няколко седмици в някои български медии се появиха публикации, в които се твърди, че Върховната рада на Украйна е отхвърлила предложение за удължаване на правомощията на президента Володимир Зеленски. Връщаме се към темата и я използваме като пример, защото този пример би..
В неделното евангелско четиво единствено през Великия пост директно се говори за нуждата от поста и молитвата, за тяхното огромно значение за живота на вярващия. Свързано ли е това с чествания днес св. Йоан Лествичник и защо? За нашата стълба към небето. Защо у мнозина четенето на "Лествицата" на св. Йоан предизвиква страх и смущение. Кой може да..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, работил за Би Би Си, обявен за чуждестранен агент от РФ и избягал оттам. "Тези разговори приличат на събиране на кубчета в детството...
Биодинамичното земеделие възниква в началото на миналия XX век, като следствие от философските възгледи на Рудолф Щайнер и като отговор на първите тенденции в индустриализирането на земеделието. Теодор Насър е педагог и танцьор и преподавател по хип-хоп танци, попаднал изненадващо в полето на земеделието, в частност на биодинамичното земеделие...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg