В последното издание на рубриката "Зелените новатори на България" гостува Симона Стилиянова – инфлуенсър, съосновател на компания "Основа", която измерва отпечатъка на други компании и ги съветва как да го намалят. Стилиянова е създател и на Zero Waste Sofia – общност от хора във фейсбук, в която се дават множество съвети за зелени алтернативи и зелен живот, както и природосъобразни решения на дневна база. Отличена е в класацията на Forbes "30 под 30" в категорията за социално предприемачество.
Стилиянова споделя, че през 2018 година едно видео я провокира да потърси зелени алтернативи в своето ежедневие. Става дума за клип, в който младата американка Лорън Сингър показва малко бурканче, в което е събрала отпадъка, който е произвела за 4 години. Това отключва интереса на Стилиянова към начина на живот с нулев отпадък и създаването на общността Zero Waste Sofia.
Компанията "Основа" работи с портфолиото от компании на един от най-големите инвестиционни фондове в България, като дава оценка и препоръки за подобряване на процесите в синхрон с околната среда. По думите на Стилиянова компаниите имат интерес да бъдат екосъобразни, защото има зададени определени критерии за получаване на финансиране, а и младите хора са привлечени от компании със зелена репутация.
Стилиянова изразява надеждата ЕС да продължи да развива ESG (Environment-Society-Governance) практики и да затвърди политиката си в тази посока, защото климатичната криза е тук. Усилията трябва да са общи – на обществото, на ЕС, на бизнесите и правителствата, допълва гостът.
Според Стилиянова всеки трябва да се стреми към екосъобразен живот според възможностите си. Усилията трябва да се вписват в ежедневието. Достатъчно е човек да купува само това, от което наистина се нуждае, за да намали отпечатъка и разходите си.
В края на разговора Стилиянова запознава слушателите на "Нашият ден" с новото безплатно приложение "Чешмите в България", подходящо за Android и iOS. Разработката е дело на Димитър Дончев и Александра Гатева.
Всеки може да го отвори, да види най-близката чешма, да добави локация или да намери заведение, което би напълнило бутилката му с вода, обяснява Стилиянова.
Чуйте разговора в звуковия файл:
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg