Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов феномен – много нови възможности за квантовите технологии и спектроскопия", с тази презентация докторантът Иво Михов от Център за квантови технологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски" миналата година спечели годишната докторантска стипендия на фондация Карол Знание.
"В информацията за този компютър ключовата дума е квантова телепортация. Квантовата телепортация, която се използва в този суперкомпютър, не е нищо ново. За първи път тя е демонстрирана от Чарлз Бенет и неговите колеги през 1993 година и това е един много известен и популярен феномен в квантовата физика. На него се базират много основни принципи, като например квантовите комуникации, където е възможно да създаден неразбиваема мрежа за квантова комуникация и да общуваме по нея, а към тази технология има огромен интерес.
Тези са предимствата на квантовата комуникация пред останалите видове комуникация. Най-важното е, че при разбиването на този вид комуникация и двете страни разбират и могат да започнат наново. Този суперквантов компютър, който са създали в Оксфорд, е модуларен, т.е. съвкупност от много малки квантови компютри, които общуват помежду си с квантова телепортация. Това дава възможност ние да не създаваме само една система с кюбити*, а две малки системи, свързани по този начин, и това създава възможност за по-лесно изработване на такава огромна машина. Паралелно се създава възможност и за създаването на квантов интернет, с който се разширяват и възможностите за общуване", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Иво Михов.
След като се изработи квантовият компютър, той ще издигне изчислителната способност на ново ниво, допълва той. Този нов вид компютър все още е в процес на разработване. Тези нови възможности ще подпомогнат разработването на нов вид медикаменти и материали, уточнява Иво Михов.
"Създаденият в момента изкуствен интелект е изграден изцяло от класически компютри, докато в бъдеще, след създаването на квантов компютър, следва и създаването на изкуствен интелект на базата на тази технология, който ще бъде много по-бърз и функционален.
През последната година в Центъра по квантови технологии към СУ "Св. Климент Охридски" работата се разраства. От 10 души, тук вече работят 25, като всеки се занимава с различни неща. Основните задачи, по които работят, са квантови компютри, квантова симулация, квантови сензори и квантови комуникации.
Бранислав Илич се занимава точно с квантова телепортация и наскоро осъществи такава, като я повтори цели 6 пъти, а досега няма такъв експеримент, с такава точност. Колегата подготвя публикация за своето откритие. В центъра усилено работят за изработването на квантов компютър. Проучванията и опитите за неговата създаване продължават", съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" докторантът Иво Михов.
Целия разговор на Ани Костова с Иво Михов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg