"Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн" е ново изследване на Нели Митева, преподавател и дизайнер, създател на платформата "Иван Асен" 22.
"Книгата представя 30 от актуалните и активно работещи в момента дизайнери, които са създатели на свои индивидуални марки и лейбъли. – казва Нели Митева- Обособиха се и подтеми относно обучението в професията, какво е началото при всеки един, как се развива професионалния път, какви са трудностите и възможностите. Можем ли да говорим за българска модна сцена и среда? Във всеки случай има интерес към нашите корени, даже и по-младите дизайнери се обръщат назад в този глобален свят, хвърлят поглед към българската народна носия, опитват се да я преведат на съвременен език. Това, което ни свързва са и много липси и проблеми, труден е маркетинга и участието в ревюта."
Според Нели Митева ако си създател на малък лейбъл и си направил колекция на определена тема трябва да прецениш как да достигнеш до своята аудитория. Ревюто не е единствената възможност за представяне, даже изостава като форма пред някои нови средства.
"Има много малко подкрепящи средства за българската дизайнерска сцена- казва Нели Митева- Национален фонд "Култура" има някои лостове, но например няма стипендии за стартиращи дизайнери у нас"
"Следващият фокус, по който нашата платформа "Иван Асен" 22 ще работи в колаборация със сдружение "За земята" е за това какви щети нанася бързата мода върху околната среда и какви са начините, по които дизайнерите можем да противодействаме и въпреки това да създаваме абсолютно новаторски, устойчиви и природосъобразни колекции"
Чуйте разговора с Нели Митева в "Какво се случва".
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg