Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НБКМ отличи програма "Христо Ботев" с награда за медийно партньорство

| обновено на 26.02.25 в 12:23

На седмата официална церемония "Дарител на година" Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отличи спомоществователите, партньорските институции и организации, допринесли през 2024 година за работата и мисията на НБКМ.

Програма "Христо Ботев" на Българското национално радио получи наградата в категория "Медийно партньорство". Наталия Маева, завеждаща редакция "Новини, образование и култура", прие наградата от името на програмата.

"Живеем в едно общество, в което се лутаме между дигиталното и аналоговото, между истинското познание и фалшивата информация. Всъщност ролята на програма "Христо Ботев" и на най-големия храм на книгата е точно да съхраняваме познанието", каза Маева пред репортера Теодора Церовска.

Награди бяха връчени и в категориите "Книжовна памет", "Осинови книга", "Книгоиздаване" и "Материално културно наследство".

Дали българинът е способен да пази това, което са му завещали неговите прадеди, коментира заместник-министърът на културата Калин Вельов, официален гост на церемонията: "Всеки път, когато идвам на събитие в Националната библиотека или посещавам читалища из страната, установявам, че продължава да има българи, които поддържат този дух и памет."

Директорът на НБКМ доц. д-р Калина Иванова сподели, че през изминалата година библиотеката е получила най-различни ценни дарения от 256 дарители.

Оперният певец Марчо Апостолов, който откри събитието, заяви, че основната мисия на НБКМ е да съхранява и опазва националното книжовно и културно наследство, а програма "Христо Ботев" държи първенство в просвещенската кауза с излъчването на репортажи, интервюта и преки предавания, осъществени от сградата на Националната библиотека.

Чуйте повече в звуковия файл: 

Снимка – Стефан Рангелов
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На тринайсти без суеверия

В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..

публикувано на 31.03.25 в 16:45
Росен Маринов

Захвърлен в природата

Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..

публикувано на 31.03.25 в 15:10
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05