Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НБКМ отличи програма "Христо Ботев" с награда за медийно партньорство

| обновено на 26.02.25 в 12:23

На седмата официална церемония "Дарител на година" Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отличи спомоществователите, партньорските институции и организации, допринесли през 2024 година за работата и мисията на НБКМ.

Програма "Христо Ботев" на Българското национално радио получи наградата в категория "Медийно партньорство". Наталия Маева, завеждаща редакция "Новини, образование и култура", прие наградата от името на програмата.

"Живеем в едно общество, в което се лутаме между дигиталното и аналоговото, между истинското познание и фалшивата информация. Всъщност ролята на програма "Христо Ботев" и на най-големия храм на книгата е точно да съхраняваме познанието", каза Маева пред репортера Теодора Церовска.

Награди бяха връчени и в категориите "Книжовна памет", "Осинови книга", "Книгоиздаване" и "Материално културно наследство".

Дали българинът е способен да пази това, което са му завещали неговите прадеди, коментира заместник-министърът на културата Калин Вельов, официален гост на церемонията: "Всеки път, когато идвам на събитие в Националната библиотека или посещавам читалища из страната, установявам, че продължава да има българи, които поддържат този дух и памет."

Директорът на НБКМ доц. д-р Калина Иванова сподели, че през изминалата година библиотеката е получила най-различни ценни дарения от 256 дарители.

Оперният певец Марчо Апостолов, който откри събитието, заяви, че основната мисия на НБКМ е да съхранява и опазва националното книжовно и културно наследство, а програма "Христо Ботев" държи първенство в просвещенската кауза с излъчването на репортажи, интервюта и преки предавания, осъществени от сградата на Националната библиотека.

Чуйте повече в звуковия файл: 

Снимка – Стефан Рангелов
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42
Никола Тулечки

Трябва да се внимава по какъв начин навлиза изкуственият интелект в редакциите

За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..

публикувано на 19.05.25 в 09:32

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15