Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слуховите нарушения при децата – причини, превенция и възможности

Проф. Диана Попова
Снимка: ИСУЛ

Проф. д-р Диана Попова, началник на Националния референтен център по аудиология и заболявания на слуха към клиниката по УНГ болести в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", е гост в Lege Artis.

Една част от заболявания, свързани с увреден слух, започват още при раждането. Прави се неонатален слухов скриниг в родилния дом или по-късно от ушни специалисти, пояснява проф. Попова.

Следващият етап настъпва при деца около 1-годишна възраст, при които се наблюдава леко изоставане в развитието на говора. Това забавяне може да се дължи на слухови нарушения, изразени в различна степен.

Вродени слухови нарушения понякога възникват поради вирусна инфекция, изкарана безсимптомно от майката по време на бременността.

Следващата група вродени нарушения се дължат на генетична предразположеност. Рецесивният ген може да се прояви дори и при родители с нормален слух и нормално чуващи деца.

Особено рискова група са преждевременно родените деца, които подлежат на дълго кувиозно лечение. Зрението и слухът са двете сетива, които могат да пострадат.  Клетките на вътрешното ухо са много чувствителни към липсата на кислород, подчертава проф. Попова.

Няма национален регистър на децата с нарушен слух, изтъква специалистът.

Децата с частично намален слух са най-труднооткриваеми, защото те все пак чуват частично и развиват говор, но с определени говорни дефекти. В някои случаи логопедът, който работи с детето, се усъмнява и предлага да бъде направено изследване на слуха.

"Ние, като дружество, много бихме искали да въведем предучилищен скрининг на слуха", заявява проф. Попова.

Децата с голямо намаление на слуха, които нямат полза от слуховите апарати, биват оперирани около 1-годишна възраст. Те се развиват съвсем нормално, ако няма допълнителни усложнения, и настигат своите връстници. Всичко се покрива от НЗОК.

В края на разговора проф. Попова обръща внимание, че все още съществува стигма сред родителите, които се притесняват децата им да носят слухов апарат.

В УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" всеки вторник има зелен коридор за записване на час за консултация при съмнение за нарушения в слуха в ранна детска възраст.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


Снимка – УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05