Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хоризонтите пред българската литература в първата половина на 2025 година

Десислава Алексиева
Снимка: БГНЕС

Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" (АБК), представя в "Нашият ден" предстоящите участия на България в най-значимите международни панаири на книгата и програмата на АБК за първата половина на 2025 година.

От 27 до 30 март България ще бъде част от най-голямото световно събитие, посветено на литературата – Панаира на книгата в Лайпциг, в рамките на който се провежда  и фестивала "Лайпциг чете".

Българският щанд отново ще бъде в пространството на "Традуки" (Европейска мрежа за литература и книги). Участие в панаира ще вземат писателите Здравка Евтимова и Емануил А. Видински, които в момента правят своя пробив на немскоезичния книжен пазар.

Зад българската литература като средство за културна дипломация застават Министерството на културата, АБК, Националния център за книгата и Литературна агенция "София", подчертава Алексиева.

Съвсем скоро предстои и Лондонският панаир на книгата, който е изцяло бизнес ориентиран. Участниците от българска страна ще бъдат авторите Здравка Евтимова, Силвия Чолева, Яна Букова, както и преводачите Яна Елис, Екатерина Петрова и Кристофър Бъкстон. Участието отново е подкрепено от Силвия Дионисиева, директор на Българския културен институт в Лондон. По думите на Алексиева това е възможност за страната ни да отстоява своето място в широкото пространство на англоезичната литература чрез участие в дискусии и сключване на сделки за превод  и разпространение.

Силно ще бъде участието на България и по време на Международния панаир на детската книга в Болоня. Ще бъдат представени всички детски книги, написани и илюстрирани от българи в периода 2023-2024 година. Щандът се осъществява с подкрепата на НФК за проекта на АБК "Хоризонти на българската детска литература 2000 – 2024". По думите на Алексиева целта е да бъдат уловени тенденциите в българската детска литература от последния четвърт век. Проектът е съвместен със СБХ, за да бъдат представени максимално адекватно и тенденциите в илюстрацията.

България, като член на Международния борд за книги за млади хора, ще участва в две срещи, посветени на бъдещето на детската книга и нейната роля в живота на подрастващите. Вече има и двама български автори номинирани за наградата за детска литература на името на Ханс Кристиян Андерсен.

Относно политиките в областта на книгоиздаването, книгоразпространението и културната дипломация Алексиева казва: "На първо място ни трябва предвидимост с широк хоризонт. Не можем да си позволим да организираме събитие месец за месец и година за година. Трябва да имаме ясно поставени приоритети и поне три години напред да знаем къде и как ще участваме, за да се работи в перспектива."

Още по темата чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Друмеви театрални празници" отново събира театралния елит в Шумен

Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..

обновено на 12.05.25 в 18:04

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..

публикувано на 12.05.25 в 17:34
Петьо Петков-Шайбата, Калина Станева и Магдалена Митева

Боклукленият театър на Магдалена Митева и Петьо Петков-Шайбата учи децата на грижа към природата

Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..

публикувано на 12.05.25 в 17:45

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58