В Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" се откри изложба "В памет на безсмъртните", посветена на българските опълченци. Съвместната изложба на Националната библиотека и Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа" е по повод Националния празник на България. Акцент в изложбата са оригиналните свидетелства за служба в редиците на Българското опълчение, съдържащи печата на Опълчението и подписа на командира на дружината.
В изложбата са включени 15 акварелни портрета на опълченци – ветерани от Освободителната война, нарисувани от габровския художник Стефан Ковачев в периода 1927–1931 г. Портретите всъщност са само на оцелели опълченци в сраженията при Стара Загора, Шипка и Шипка-Шейново, които са записани в първите пет дружини на Българското опълчение.
"Свободата е празник, а духът се ражда и остава свободен завинаги. Да се преклоним пред нашите герои, които останаха свободни по дух."
С тези думи откри събитието директорът на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. Калина Иванова. Изложбата разказва личната история на лицата от портретите. Разказът е базиран на официалните документи на опълченците, съхранявани в техните пенсионни дела в библиотеката. Директорът на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" д-р Чавдар Ангелов допълни:
"Основата на тази изложба са тези великолепни портрети. Нашият музей притежава 30 от тях, общо са нарисувани около 150 портрета. По-голямата част от тях, близо 100, се съхраняват във фонда на националния военно-исторически музей. Самите портрети са достатъчни, като техника на изпълнение – великолепни, но тук по-скоро обръщам внимание на образите на тези хора, които авторът на изложбата е успял да запечата много добре и очите им и посланието, което то ни отправя."
Във витрините към изложбата ще бъдат показани снимки и архивни документи, ордени и медали, с които опълченците са награждавани в следващите десетилетия. Тя ще може да бъде разгледана до 28 март 2025 г.
В " Галерията - независимо пространство за изкуство" Виктория Янкова и Дарина Стоянова представят от 4 април изложбата си "Моите чудовища". Тя включва 55 творби, като повечето картини са нарисувани върху възглавници. "Моите чудовища" или изложба срещу кошмари – това са две заглавия на идеята на Виктория Янкова да пребори чудовищата в себе..
Започна 21-вото издание на фестивала за криминална литература и кино "Quais du Polar – Полярни кейове" в Лион, Франция. Почетен гост ще бъде американският писател Джеймс Елрой. Той ще участва в събитие, озаглавено "Един час с...", и ще изнесе университетска лекция. Фестивалът е водещ форум във Франция и Европа, като целта му е да популяризира..
Науката като знание, творчество, изследване и забавление – така изглежда тя на най-големия фестивал на науката в Кипър, който се провежда днес и утре в столицата Никозия. Негов организатор и домакин е Кипърският институт – водещият научноизследователски център в страната. "Панаирът на науката 2025" ("sCYence Fair 2025") кани деца и възрастни..
Ново училище в Ирландия ще обучава младо поколение майстори, за да спаси изчезващите сламени покриви, предаде AFP. В плановете на създателите са организирането и провеждането на съботно-неделни курсове по различни стилове и методи на изграждане на тези все по-редки покриви. Уникалното училище се намира на 260 км северозападно от Дъблин, близо до..
Разработен е най-малкият пейсмейкър в света от американски биоинженери от Северозападния университет, съобщи италианската обществена телевизия "Рай". Устройството е с размерите на оризово зърно и се активира от светлина. Пейсмейкърът се инжектира в тялото чрез спринцовка и се активира от светлинни импулси, излъчвани от преносимо устройство, което..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg