Антибактериални повърхности с приложение при възстановяване на увредена костна тъкан разработват учени от Института по електроника на БАН. В изследването са използвани лазери със свръхкъси импулси, с които се повишават антибактериалните свойства на керамични и полимерни материали, съвместими с човешката тъкан. Тези проучвания са проведени под ръководството на доц. д-р Албена Даскалова и са откроени като най-важното научно-приложно постижение на Института по електроника за 2024 г.
"Изследванията, които разработваме през последните няколко години, са свързани основно със създаването на повърхности, които да притежават хем биомимитични и антибактериални свойства. Това е продиктувано от острата нужда на подобрение на материалите, които се използват за внедряване в нашите организми като импланти.
Това се налага, тъй като при много операции се наблюдават възпалителни процеси, а учените отдавна търсят решение на този проблем. Резултатите от лабораторните изследвания показват влиянието на лазерното лъчение върху клетъчния състав на повърхностите, което е от съществено значение за ефикасното възстановяване на увредени тъкани. Оценена е антимикробността на лазерно третираните повърхности при взаимодействие с различни бактериални щамове.
От една страна, се създава имплант, който има антибактериални свойства по естествен начин чрез лазера с ултракъси вълни, а от друга страна, се повлиява размножаването на клетките, така че да се създаде временна матрица с подобрени свойства. Проведените изследвания доказват, че клетките на бактериите по-трудно се задържат върху обработените материали, намалява и тяхната жизнеспособност.
Експерименталната методология на учените от Института по електроника затвърждава безконтактното повърхнинно фемтосекундно лазерно структуриране на биосъвместими материали като устойчив процес, който е с потенциал за приложение при разработване на антибактериални повърхности с медицински и екологични цели", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" доц. Албена Даскалова от Института по Електроника на БАН.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Албена Даскалова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БАН и личен архив
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg