Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Как да защитят правата си потребителите?

Анелия Торошанова и проф. Таня Йосифова
Снимка: БНР

Още през 1962 г. американският президент Джон Кенеди изтъква: "Потребителите са най-голямата икономическа група в икономиката, влияеща и повлияна от почти всяка лична и обществена икономическа промяна? Но те са и единствената важна група, чийто глас не се чува често". 

Кенеди пръв формулира четирите основни права на потребителите: Правото на сигурност; Правото на информация; Правото на избор; Правото да бъдеш чут. По-късно са добавени още четири права: Правото на компенсация; Правото на обучение на потребителите; Правото на задоволяване на основните човешки нужди; Правото на здравно обслужване. След подкрепата на ООН правата на потребителите стават световнопризнати и се защитават от правителствата на развитите и развиващите се страни по цял свят.

През 1999 г. се приема първият Закон за защита на потребителите у нас, който е подготвен във връзка с процеса на интеграцията на Р. България в ЕС. Още тогава основен приоритет е да се повиши нивото на защита на потребителите.

Как да защитят правата си потребителите днес? Кои лица са потребители по смисъла на закона? Какво е правната уредба на потребителските отношения в сегашното законодателство?

Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дава разяснения в предаването "Законът и Темида:

"В Закона за защита на потребителите и в други наши граждански закони е дадена легална дефиниция на лицата, които са потребители, защото те се ползват от специална законова защита. Имаме дори отделен дял на действащото право – нарича се Потребителско право. 

Потребител е всяко физическо лице, което придобива стоки или услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, т.е. лицето действа в свое лично качество. 

Тази потребителска защита е издигната на много високо ниво – и в европейското, и в българското право. 

Националната правна уредба у нас следва европейските стандарти. В нашето вътрешно законодателство са въведени редица директиви на ЕС, които касаят именно потребителските правоотношения. На първо място, трябва да споменем Закона за потребителите, който е основният нормативен акт за тази област и урежда изключително подробно различни потребителски правооношения, вкл. дистанционните продажби, продажбите от разстояние... 

В различен контекст следва да посочим и един нов закон – Законът за предоставяне на цифрово съдържание, цифрови услуги и продажба на стоки е изключително важен, защото въведе две сравнително нови директиви на ЕС. Там е уредена законовата и търговската гаранция на стоките и правото на потребителите. 

Повече за онлайн пазаруването; за двойния стандарт, за санкциите, за повишаването на нивото на защита на потребителите и за по-добрата информираност на потребителите за техните права – чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50

Компанията Hempstatic и строителството с индустриален коноп

В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп. Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на..

публикувано на 21.07.25 в 09:34

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31