Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Дунев – от юрист до пазител на картографското наследство

| обновено на 28.02.25 в 11:41 | Интервю
Снимка: БНР

Николай Дунев, възпитаник на Националната гимназия за Древни езици и култури и завършил право в Софийския университет, днес е не само планински водач, но и запален колекционер на исторически и географски карти на България. В рубриката "Разговорът" той споделя своя път, който започва в света на правото, преминава през откриването на страстта към картите и се превръща в дело, което вдъхновява мнозина.

Професионален път и лични открития

Първоначално логичният избор на Николай бе да стане юрист – стъпка, която следва естествено след обучението в класическата гимназия. В продължение на 15 години се развиваше в тази област, но успяваше паралелно да преследва хобито си – събирането на карти. Идеята да създава цифрови карти го вдъхновява още от ранни години, когато за първи път се запознава с възможностите, които този визуален израз на историята може да предложи. Наследството на баща му, икономист с дълбок интерес към картите, също играе ключова роля в оформянето на тази страст.

Преход от право към картография

След време Николай осъзнава, че правото никога не е било неговото призвание. Откривайки потенциала на хобито си, той взема смелото решение да прекъсне юридическата си кариера и да превърне колекционирането на карти в основно занимание. Първоначално интересът му се насочва към българските карти, но с течение на времето той разширява своята колекция, включвайки карти от целия Балкански полуостров – регион, в който историята на България е неразривно свързана с тази на съседните държави.

Картите от XIX век – технологичен и артистичен връх

Най-впечатляващи за Николай са картите от 19-и век, период, в който картографията достига забележителни висоти по отношение на точност и прецизност. Този напредък се дължи както на техническите средства за печат, така и на развитието на методите за изработка на картите. Особено внимание се отделя на българските карти, издадени от Христо Г. Данов – издателство, което оставя траен отпечатък в картографската история на страната. Фаворитът на Николай е карта от 1892 година – първата детайлна и изключително подробна карта, обхващаща България и околните страни.

От традиционното към цифровото

За да се създадат модерни цифрови карти, е необходимо съчетаването на старите хартиени източници с писмените документи и експертната оценка на историци. В този контекст работата на специалистите, които владеят не само историческите данни, но и особеностите на картите, е от съществено значение. Николай подчертава, че за реализирането на висококачествени цифрови карти е необходимо да има цялостно разбиране за историческия контекст и техническите детайли на картографските произведения.

Фондация "Активна историческа карта" – съхранение и предаване на знанието

С цел да се превърне хобито в средство за опазване на културното наследство, Николай Дунев е част от Фондация "Активна историческа карта". Организацията създава не само цифрови, но и хартиени карти, които дават възможност на хората да притежават уникални парчета от миналото – идеални за подарък или като декорация в домовете им.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина?

Все повече деца пътуват в чужбина по различни поводи – обучение, международни състезания и олимпиади, гостувания и други. Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина?  Какви са изискванията, за да могат да пътуват децата в чужбина и какви документи са необходими за това? Кога се налага съдът да се намеси? Какво да направим при..

публикувано на 11.04.25 в 14:30
адв. Иван Демерджиев

Адв. Иван Демерджиев за овладяната държава в системата на МВР

Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето? Адв. Иван Демерджиев , ексминистър на вътрешните работи, коментира в ефир много от наболелите въпроси в системата:..

публикувано на 11.04.25 в 12:40

Благотворителна изложба във Велико Търново събира средства за "Искам бебе"

Във Велико Търново, в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", от 17:30 ч . ще се състои благотворителна художествена изложба "Жени за жени". Изложбата е в подкрепа на раждаемостта и борбата с репродуктивните проблеми. Събраните средства от продажбата на художествените произведения ще бъдат дарени на Фондация "Искам бебе". Слушайте! 

обновено на 11.04.25 в 12:24

В Благоевградско откриват първата фотографска изложба за белия щъркел

В село Рибново, област Благоевград, тази вечер ще бъде представена първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел . Автор на кадрите е фотографът Гери Войнова. В основата на реализацията на изложбата стои Димитър Попов – председател на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Фотографиите са заснети през..

обновено на 11.04.25 в 12:09
Тодор Костадинов

Вино в Боровци

Тодор Костадинов от берковското село Боровци обича виното и това си личи, когато човек се разходи из двора на къщата му и из избите и енотеката в мазетата на същата тази къща, че и на съседната, която Тодор купува, за да превърне в малка къща за гости с три тематични винени стаи, от които гостите не могат да си тръгнат, докато не изпият цялото вино,..

публикувано на 11.04.25 в 10:50