Наскоро бе премиерата на мемоарната книга на Вели Чаушев "Роден край любим", посветена на Златоград и Родопите. Актьорът ни напусна преди 7 години, но думите му звучат и днес, защото са искрени, мъдри и красиви.
Познавах Вели Чаушев, откакто се помня. Като дете вкъщи слушахме програма "Христо Ботев" и гласът му за мен бе гласът на спектаклите с публика на "Хумор и сатира" – той водеше "Къдрава антена", "Зиг-заг", "Чакани гости" с хубав глас, ясна дикция, правилен говор, с усет за добрата шега.
Когато постъпих в нашата редакция през 1991 г., опознах бате Вели и открих колко богата личност е той. Вели Чаушев пишеше детски книги, като детски писател, хумористични текстове – като хуморист, пееше като певец. И най-важното – той бе добър човек. Работихме заедно в продължение на 27 години, каних го често за моите предавания, защото Вели Чаушев бе еднакво добър и като партньор в сценка, и като четец, и като рецитатор, и като водещ, и като автор. Доста сме разговаряли, много преживелици ми е разказвал.
Не зная дали ще се съгласите с мен, но наистина добрите, искрено добрите хора не са чак толкова много и затова, когато ги срещнем, това е дар, това е възможност да усетиш топлината на човешката доброта.
Книгата на Вели Чаушев "Роден край любим" е такава възможност за всеки, който има нужда от искрена доброта. Гласът му можете да чуете отново в неделя в "Голямата къща на смешните хора", която започва в 19 часа.
Снимка – Читалище " Просвета -1908" Златоград
" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...
На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..
Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..
Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg