Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3 март в Калофер – традиция, история и бъдеще

| обновено на 03.03.25 в 09:18
Снимка: БНР

На 3 март България отбелязва своя Национален празник, свързан с Освобождението от Османско владичество. Ден, който не винаги е бил честван като такъв и който в последните години разделя обществото на различни мнения за неговото значение. Въпреки това, фактът остава – на тази дата през 1878 година с подписването на Санстефанския мирен договор българският народ поставя началото на свободното си съществуване, запазвайки своята вяра, дух и идентичност. В този контекст едно от най-свещените места за всеки българин е родният град на Христо Ботев – Калофер, който пази духа на Българското възраждане.

В ефира на изнесеното студио от град Калофер на "Нашият ден" Кметът на Калофер, Драгомир Боев, подчерта значимостта на града в националната ни история и неговата роля в настоящето и бъдещето:
"Мястото на Калофер в историята на България е неоспоримо. Нашата отговорност е огромна – ние не само посрещаме гости от цялата страна на този ден, но и предаваме духа на града, нашите традиции и визията си за бъдещето на поколенията след нас."

Предизвикателствата пред Калофер днес

Като град, който символизира едни от най-славните периоди в българската история, Калофер носи в себе си голяма отговорност. Според кмета най-голямото предизвикателство е именно паралелът, който неизменно се прави между възрожденския дух на миналото и съвременните реалности. "Днес, повече от всякога, нашият град трябва да бъде пример за кураж, гордост и сила. Трябва да покажем, че българският дух не само е оцелял, но и може да вдъхновява и в съвременните трудни времена."

В тази насока, местната власт активно работи върху проекти, които ще съхранят културното наследство на града. Кметът разкри, че в момента се финализират два значими проекта, свързани с Народно читалище “Христо Ботев“ и Професионалната гимназия по облекло. Планът предвижда създаването на цялостен културно-образователен комплекс, в който гимназията ще бъде трансформирана в нов Музей на историята на Калофер. "Това ще бъде нещо ново за града – място, което ще съхранява нашето минало, но и ще бъде образователен център за бъдещите поколения."

Програмата за тържествата на 3 март в Калофер

Празничният ден ще премине с редица събития, организирани в сътрудничество с различни институции в града. Програмата включва:
• 11:00 ч. – Тържествено слово и издигане на националния флаг.
• 11:30 ч. – Рецитал, представен от ученици на Средно училище "Христо Ботев" и самодейци от Народното читалище на града.
• 12:00 ч. – Поклонение пред загиналите калоферци в Освободителната война в храм “Св. Троица“.
• 13:00 ч. – Откриване на две изложби, посветени на Освобождението, в Национален музей “Христо Ботев“.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Чеканчево: Живот като на кино

Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в подвижното студио на програма "Христо Ботев" в двора на шеф Лъчезар Лачев се срещаме със самия него сред аромати и вкусове на ястия от световната и традиционната българска кухня, както и с..

публикувано на 05.07.25 в 14:22
проф. Тодор Тагарев

Най-главният ключ във войната все още е в Украинската армия

Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор Тагарев , ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН. "Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до..

публикувано на 05.07.25 в 08:55

Терапевтичната комуникация – нова ера в детското здравеопазване

Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..

публикувано на 04.07.25 в 17:25

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки:  Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..

публикувано на 04.07.25 в 12:50