В деня, когато честваме свободата си и съхраняването на българския дух, самосъзнание и вяра, в "Нашият ден" разговаряме с Пепа Гологанова, учител по история и ръководител на кръжока по Краезнание към НЧ "Христо Ботев 1869".
Гологанова разказва легендата за Калифер войвода, който бранил планинските проходи от султана. Най-сетне османският владетел се съгласил да отпусне на Калифер войдовда и хората му толкова земя, колкото може да бъде обиколена с кон за един ден. На тази територия нямало да влиза въоръжен турчин и нямало да замръква турска жена. В замяна четата на Калифер войвода дала пари за нуждите на Цариградската джамия и всяка година 10 мъже отивали да пасат султанските коне срещу заплащане.
Мъжете строили къщи, но липсвали моми за новото българско селище, затова по Великден всеки грабнал по една девойка от Сопот и я довел със себе си. Калофер станал дервенджийско селище, което имало задачата да брани проходите в Балкана.
Гологанова разказва още за търговията и просветната дейност в Калофер през Възраждането. Градът търгувал с Цариград и Одеса и просперирал до началото на Руско-турската война.
Първите училища били килийни, но скоро след като Васил Априлов създал взаимно училище в Габрово, такова основали и в Калофер. През 1944-1945 даскал Ботьо Петков се върнал в града, преобразувал училището и започнал да преподава новобългарска граматика.
В края на разговора Гологанова споделя, че в преподаването на история водеща е любовта – чуйте повече в звуковия файл:
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg