Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ботевият дом в Калофер – живата памет на един народ

| обновено на 03.03.25 в 09:47
Ася Николова
Снимка: БНР

На 3 март България отбелязва своя Национален празник, свързан с Освобождението от Османско владичество. В този ден всеки българин си припомня заветите на великите ни предци, които са се борили за свободата на родината.

Нашето мобилно студио посети Националния музей "Христо Ботев" в Калофер, където домакин ни беше директорът на музея Ася Николова. Влизайки в дома на Христо Ботев, човек усеща, че пристъпва в храм на българската история – с почит, преклонение и благодарност към делото на този изключителен българин. Дори и днес, когато ценностите на обществото често са разклатени, а различията между хората изглеждат все по-дълбоки, личността на Христо Ботев остава символ на единство. Неговите идеи, мечти и визия за бъдещето на България са закодирани в сърцето на всеки родолюбец.

Историята на Ботевия дом

Домът на Христо Ботев в Калофер е музей вече повече от 80 години и никога не е затварял врати. Първоначално Ботев е роден в една от стаите на старото килийно училище, намиращо се около църквата "Св. Богородица". Въпреки това, когато през 1926 г. се взема решение за възстановяване на дома на Ботев, изборът пада върху къщата, в която семейството му е живяло най-дълго. Голям принос за това има братът на Ботев – Кирил, който завещава дворното място за вечни времена. Така се създава "Ботева градина" – парк, в който и до днес могат да се видят дървета, засадени още в онези времена. Първият паметник на Ботев – бюст, поставен през 1929 г., също се намира там.

Христо Ботев – символ на свободата и истината

За Ася Николова, както и за хиляди българи, Христо Ботев е най-значимата личност в българската история. Той поставя свободата и истината над всички останали ценности и се води от тях през целия си живот. Свободата, според него, не е просто дар, а вътрешна потребност, която кара българите да последват Левски, Ботев и Раковски в борбата за независимост.

Днес, когато отбелязваме тази свобода, трябва да помним, че тя не ни е дадена даром – за нея са пролети реки от кръв. Нашата отговорност е да я ценим и съхраняваме, защото свободата не е само право, а и дълг пред историята и бъдещите поколения.

На 3 март, нека се поклоним пред подвига на тези, които жертваха живота си за България, и нека помним, че името на Христо Ботев ще продължава да обединява всички нас, независимо от различията ни.

Слушайте! 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31