Проф. Георги Дюлгеров е единственият български кинотворец, който се приобщава към имената от световното кино, носители на специалната награда ФИПРЕССИ "Платиниум". През 2025 година Международната асоциация на кинокритиката чества своя 100-годишен юбилей и по този повод ще отличи един от най-емблематичните ни филмови творци. Наградата ще бъде връчена веднага след специалната прожекция на новия филм на проф. Дюлгеров "Разлом" на 15 март от 20.30 часа в кино "Люмиер". "Разлом" разказва за горяните и тяхната 13-годишна съпротивителна дейност срещу комунистическия режима в България.
"Наградата е признание не само за мен, това е признание за българското кино, задължително трябва да спомена предходниците си, от които съм се учил, големи български режисьори – Рангел Вълчанов, Бинка Желязкова, Христо Христов, Едуард Захариев, Людмил Кирков – това е признание и за тях косвено, защото е невъзможно сам да съществуваш, трябва да имаш среда, в която да се развиваш. Аз имах такава среда, среда, която да е достатъчно критична, когато израстваш, и достатъчно толерантна, когато си успял. Това е признание към всички хора, с които съм правил филмите си.
Това, което ме плаши в днешния ден, е, че паметта за миналото е много излиняла – аз преподавам и виждам колко малко знаят умни и желаещи да се развиват хора за предходниците си." – сподели проф. Георги Дюлгеров.
Почит към творчеството на Георги Дюлгеров оказва и Българската национална телевизия, която отбелязва днешния 3 март със "Записки по едно предателство" – филма, вдъхновен от епохалните "Записки по българските въстания" на Захари Стоянов, който цели да репродуцира смъртта на Георги Бенковски и да припомни кой е той всъщност.
С филма си режисьорът се опитвате да разгледате човека в неговото диалектично многообразие и да представи свободните по дух като хора, които уважават свободата на другите.
Проф. Дюлгеров се занимава с въпроса за предателството още от 1975 година и тъкмо с филма си успява да представи извода, до който достига – че робът е предател, а свободният човек не е.
В "Артефир" на 3 март, когато отбелязваме 147 години от Освобождението на България, Георги Дюлгеров говори за това как киното разглежда темите за предателството, свободния дух и прошката.
Чуйте в звуковия файл.
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
На Светли понеделник в "Terra Култура" се срещнахме с писателя Владимир Зарев и последният му роман "И аз слязох". В търсене на паузата в историята на Иисус от Назарет – от рождението му в пещерата до 33-та година, писателят отчита и половин век от своя собствен човешки живот. Вътрешният монолог през годините е воден от познанието за саможертвата на..
Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път". Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg