Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости в село Црънча

10
Читалището в Црънча
Снимка: Валери Леков

Црънча се намира в община Пазарджик и в него  живеят около 1000 човека.
Край селото са разкрити останки от антично селище, с трикорабна църква в югозападния му край, датирана към V век. През VI век южно от нея, на хълма "Гергьовска църква" е построена крепост. Крепостната стена е изградена от камъни, споени с червен хоросан. Построена е да пази селището под нея и пътя идващ от Паталеница, и продължаващ към Батак. Според историка от началото на ХХ век Васил Миков, произходът на името на селото е от средновековното црънец (калугер).

Центърът в село Црънча
В книгата си "Црънча – Пазарджишко. Минало и настояще", краеведа Иван Гатев пише: "Село Црънча и околностите и землището му са изключително богати на старини – останки от черкви, селища и крепости, от стари монети, могили и т.н. До селото и околностите му са регистрирани над 20 тракийски могили. Селската и Турската могила се намират в северозападния край на селото и са разкопавани от иманяри. Митовата, Чорбова и Курекова могила се намират югоизточно близо до селото. Високата могила е в местността Събов върбел, разкопавана от иманяри.

Известни са още следните могили – Червената могила над местността Войнишките ливади, Рукова могила между Гарванското и Джендемското дере. Могили има още между местностите Кулата и Араба конак над местността Правеца. В местността Полянките имаше две могили, които вече не съществуват. Пръстта им беше изработена на тухли".

Още за миналото, настоящето и жителите на селото разказват кмета Кирил Андреев, Стоян Кузманов – председател на читалището, Ирина Янкулова – библиотекар, членовете на мъжката фолклорна група, ръководителя на женската фолклорна група Лиляна Атанасова и самодейките.




Снимки - Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Между благотворително мото събитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лампур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31

Северняшкият ансамбъл запознава ученици с българския фолклор чрез образователни концерти

Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..

обновено на 12.05.25 в 09:23