Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За жилото и за меда...

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

Дискусионни теми за алтернативната медицина, хомеопатията и природните продукти бяха във фокуса на срещата ни в ефир с проф. Людмил Пейчев. Учен, преподавател и практик той е убеден защитник на нашата флора и нейното здравословно влияние върху човешкия организъм. Освен в България, нашият гост е изнасял лекции в много страни на света и продължава да членува в редица престижни хомеопатични организации.

Акценти в поредния брой "За здравето" поставихме върху противовирусните препарати и средствата за имунна защита, както и на всички продукти, производни на пчелния мед. Откакто "свят светува" пчелният мед е незаменим природен продукт с невероятни лечебни свойства и качества. Производните от него също имат благотворно въздействие върху човешкия организъм.

Проф. Людмил Пейчев
Проф. Пейчев подчерта необходимостта да използваме качествени и проверени пчелни продукти, но и да не прекаляваме с тяхното приложение. "Много хора се отнасят с леко пренебрежение към хомеопатията, други смятат, че тя е древна наука и практика, а всъщност нейната възраст е 200 години. Откакто Ханеман, учен и родоначалник на медицината, основана на природните продукти, е създал това направление в медицината, са изминали точно 2 века", подчерта събеседникът ни. И представи терапията чрез хомеопатия със средствата на отрицанието – тя не е лъженаука, не е масажиране или баене, не е ароматерапия…

Проф. Людмил Пейчев потвърди интереса на младите лекари към този дял в медицинската практика, защото лекциите му в Пловдивския медицински университет са винаги посетени от много студенти, "жадни" за този род терапевтична наука. А пренасищането на пазара с химически лекарствени продукти създава условия не само за резистентност, но и за редица отрицателни реакции. В този смисъл стигнахме до извода, че специалността набира популярност, доверие и има добро бъдеще!


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32