Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За жилото и за меда...

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

Дискусионни теми за алтернативната медицина, хомеопатията и природните продукти бяха във фокуса на срещата ни в ефир с проф. Людмил Пейчев. Учен, преподавател и практик той е убеден защитник на нашата флора и нейното здравословно влияние върху човешкия организъм. Освен в България, нашият гост е изнасял лекции в много страни на света и продължава да членува в редица престижни хомеопатични организации.

Акценти в поредния брой "За здравето" поставихме върху противовирусните препарати и средствата за имунна защита, както и на всички продукти, производни на пчелния мед. Откакто "свят светува" пчелният мед е незаменим природен продукт с невероятни лечебни свойства и качества. Производните от него също имат благотворно въздействие върху човешкия организъм.

Проф. Людмил Пейчев
Проф. Пейчев подчерта необходимостта да използваме качествени и проверени пчелни продукти, но и да не прекаляваме с тяхното приложение. "Много хора се отнасят с леко пренебрежение към хомеопатията, други смятат, че тя е древна наука и практика, а всъщност нейната възраст е 200 години. Откакто Ханеман, учен и родоначалник на медицината, основана на природните продукти, е създал това направление в медицината, са изминали точно 2 века", подчерта събеседникът ни. И представи терапията чрез хомеопатия със средствата на отрицанието – тя не е лъженаука, не е масажиране или баене, не е ароматерапия…

Проф. Людмил Пейчев потвърди интереса на младите лекари към този дял в медицинската практика, защото лекциите му в Пловдивския медицински университет са винаги посетени от много студенти, "жадни" за този род терапевтична наука. А пренасищането на пазара с химически лекарствени продукти създава условия не само за резистентност, но и за редица отрицателни реакции. В този смисъл стигнахме до извода, че специалността набира популярност, доверие и има добро бъдеще!


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10