Емил Стойчев (р. 1935) е една от най-значимите фигури в българското изобразително изкуство от втората половина на ХХ век. Неговото първо явяване пред публика се случва в сегашната сграда на Софийската градска художествена галерия, когато през 1961 г. на емблематичната Първа младежка обща художествена изложба той излага свои творби. Стойчев е разпознат като явление още с първата си самостоятелна изложба (1965) от такива критици и наблюдатели на художествения живот, с усет към новото, като Кирил Кръстев, Владимир Свинтила, Димитър Аврамов.
В СГХГ се откри ретроспективната изложба на Емил Стойчев “Въображението е моята кръвна система”, която продължава до 6 май.
Стойчев – този типичен градски човек и художник започва като пейзажист. Към средата на 70-те години на ХХ век фигуралните персонажи, населявали досега спорадично неговите пейзажи и интериори, ще станат доминиращи с коренно променена роля – ще бъдат основен организиращ център, около който ще се разиграва "сюжетът“ на композиционните решения. Емил Стойчев ще се превърне в разказен, притчов художник и това качество ще запази и досега. Последните повече от 30 години художникът дели времето си между Париж и София и продължава да твори. Образният му език е все по-загадъчен и труден за проникване. Защото само така могат да бъдат отправени послания, това е езикът на посланията – повече остроумна и завоалирана игра, ребус, игрословица, гатанка, отколкото теза.
Експозицията в СГХГ се организира по повод 90-годишнината на художника. В нея участват творби от фондовете на: СГХГ, Национална галерия, ХГ - Казанлък, ГХГ - Пловдив, ХГ “Жорж Папазов” - Ямбол, ХГ “Никола Маринов” - Търговище, ХГ - Смолян, ХГ “Илия Бешков” - Плевен, ХГ “Христо Цокев” - Габрово, Музей на хумора и сатирата - Габрово, ХГ - Добрич и от неговото ателие. Изложбата е придружена от двуезично албумно издание. Сред организаторите на събитието са: фондация “Процес-Пространство”, фондация “Златю Бояджиев”, фондация “Лъчезар Цоцорков”,Министерството на културата и др.
Авторска анимация на Александър Сокеров, посветена на изложбата, може да бъде видяна в галерията “Уникредит”на пл. “Св. Неделя” в София. Съпътстваща изложба “От ателието” ще бъде открита на 13 март в галерия “Академия” на Национална художествена академия, София, където ще бъдат представени творби на художника от последните години – съобщава кураторът на изложбата Иво Милев.
Чуйте в “Артефир” репортаж на Димитрина Кюркчиева от откриването на изложбата в СГХГ, както и разговор с художника Емил Стойчев и куратора Иво Милев.
Снимки – Ани Петрова, БНР
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
Ансамбълът за народни песни и танци "Шумен" отбелязва 45 години от създаването си с празничен концерт-спектакъл "Голям е празник станалу…" в Арена "Шумен" от 18:30 ч. Ансамбълът е любителски, но винаги се е стремял като репертоар и изпълнения да следва примера на професионалните ансамбли, за да може да отговаря на високите критерии на..
Културният компас ни пренася в Ловеч, където професионалният читател Христо Блажев представя в Регионална библиотека "Проф. Беню Цонев" сборника "100 книги, които трябва да прочетете". Събитието е от 17:30 ч. днес. Христо Блажев е създател на най-големия и постоянно обновяван блог за книги в България – "Книголандия". Автор е на над 2500..
От 18:30 ч. в Унгарския културен институт "Лист" ще се състои премиерата на поетичната книга "Маслен нос" от Владислав Христов. Книгата ще представи Виолета Кунева. "В тази книга всяко стихотворение е реалност, подредена и самоподредила се. През нея прозират неизвестното, необясненото, съществуващо независимо от всекидневието, способно..
Тази вечeр от 19 ч. в театрална работилница "Сфумато" ще се играе постановката "За явленията и съществуванията" по Даниил Хармс. Режисьор е Ростислав Георгиев. Композитор и изпълнител на музика на живо е Явор Намлиев. Сценографията и костюмите са дело на Ростислав Георгиеви и Лора Тенчева. Участват актьорите Александър Танев, Добромир Цветков, Лора..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg