Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димитър Конов: Универсален съвет за грижа към слуха няма

Д-р Димитър Конов
Снимка: УМБАЛ "Св. Анна"

Грижата и нарушения на слуха при възрастните в Lege Artis коментира д-р Димитър Конов, началник на Клиника по ушно-носно-гърлени болести в УМБАЛ "Св. Анна".

Подобно на зрителния апарат и слуховият апарат претърпява промени с напредването на възрастта. Тютюнопушенето, лошите условия на шум и вибрации, неспазването на изискванията на трудовата хигиена и наследствеността – това, по думите на д-р Конов, са причинителите на слухови нарушения сред възрастните. Слушалките и заниманията с музика също смущават слуха, допълва специалистът.

"Ако някой почувства, че има слухов дефицит след тежи битови или професионални условия или след инцидентна ултразвукова травма, веднага трябва да потърси лекарска помощ", заявява д-р Конов.

Лечението е стандартно в целия свят, но всяка терапия е индивидуална. В България вече има прекрасни студенти, специализанти и лекари, изтъква д-р Конов и изразява своята надежда те да останат да работят у нас.

"Универсален съвет за грижа към слуха няма. Човек, който има наследственост, трябва от време на време да изследва слуха си. Ухото не е изолиран орган от човешкото тяло", казва още специалистът и допълва, че почистването на ушите трябва да се случва само при необходимост, и то от специалист.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49