Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Спирова: В момента се вижда защо европейският проект е толкова силен

Европейските държави посегнаха към традиционните си ценности и силни страни, за да играят в общ отбор

Мария Спирова
Снимка: БНР
Чуй новината! Чуй новината:

Срещата на върха в Лондон, инициирана от премиера на Великобритания Киър Стармър, разкри новата политическа ситуация в евроатлантическото пространство. Сформира се европейска коалицията на желаещите да подкрепят Украйна, като България засега е извън този процес.

Връща ли се тезата за Европа на две скорости, като разделителната линия е отношението към Украйна? Европейските въоръжени сили на дневен ред ли са в новите условия? За тези и други глобални европейски политически въпроси разговаряме в "Нашият ден" от Лондон с Мария Спирова, журналист, политически анализатор, активист и редактор.

Според Спирова вярата на българските политици, че могат да избегнат "чумата" чрез снишаване, е нещо, което би следвало да притеснява всички български граждани.  

"Ако направим един неприятен и неточен паралел с това как българската държава реши да преодолее, да премине истинската пандемия, мисля, че не са научени уроците, че когато към теб идва подобно помитащо цунами от промени, проблемите не се решават със затваряне на очите и с отказ да се вземат полезните ходове навреме", казва Спирова.

По думите на анализатора Европа е отказвала да види ясно и навреме движението, което е поставило Тръмп на власт за втори път.

Въпреки че Брекзит е бил разрушителен за взаимоотношенията между Великобритания и Франция, в момента се вижда защо европейският проект е толкова силен, заявява Спирова.

"Европейските държави посегнаха към традиционните си ценности и силни страни, за да играят в общ отбор", допълва анализаторът.

Макрон е най-силно идеологически мотивираният водач в международната общност, казва Спирова, според която президентът на Франция е бил "дразнещ" в очите на немците и британците, затова до този момент трудно е заемал лидерска позиция пред тях. Сега Макрон може да бъде идеологически двигател на Европа.

"Стармър и Великобритания реагираха прагматично на ситуацията. Трябва да припомним, че Великобритания беше от самото начало на войната движещата сила на европейската подкрепа за Украйна – пътеводната светлина за това как трябва да се реагира на тази криза и от принципно, и от прагматично положение", коментира Спирова.  

Опозицията във Великобритания е заявила, че "Тръмп е вербуван от Русия човек", което доказва вътрешна мотивация да бъде подкрепена външната политика на Стармър, по думите на Спирова.

"Германските християндемократи и социалдемократи внезапно се обединиха, преди да са формирали правителство, за да суспендират дълговата спирачка, с която Германия е толкова печално известна на този етап, за да реагират на случващото се", добавя гостът.  

В края на разговора Спирова подчертава, че при преговори всяка страна трябва да зачита отсрещната като партньор с равни права. В момента Тръмп демонстрира позиция "всичко или нищо", смята анализаторът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33
Мануела Несл, директор на ЕБВР за България

Най-важното е да се създаде добра екосистема за предприемаческия дух

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..

публикувано на 08.04.25 в 11:35
Димитър Шишманов

Гръцки студенти съживяват делото на дипломата Димитър Шишманов

Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..

публикувано на 08.04.25 в 11:33

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25